fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Ponad 10 tysięcy przypadków koronawirusa w Polsce po 7 tygodniach epidemii

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Liczba potwierdzonych badaniami przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce przekroczyła 10 tysięcy - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Pierwszy przypadek w naszym kraju odnotowano 4 marca.

W porannym komunikacie resort zdrowia poinformował, że zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 178 osób.

Nowe przypadki dotyczą 13 województw: łódzkiego (55), małopolskiego (19), opolskiego (18), dolnośląskiego (18), wielkopolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (14), śląskiego (12), pomorskiego (8), lubelskiego (7), zachodniopomorskiego (5), świętokrzyskiego (4), podkarpackiego (1) i podlaskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem" - dodało ministerstwo. Zmarli: 70-letni mężczyzna (Kraków), 57-letni mężczyzna (Tychy) i 90-letnia kobieta (Poznań). Z komunikatu resortu wynika, że jedna z tych osób nie miała chorób współistniejących.

Dowiedz się więcej:
Naukowcy z Chin odkryli 33 mutacje koronawirusa
Szef MEN: Wkrótce plan powrotu uczniów klas początkowych do szkół

We wtorek resort zdrowia informował o 263 nowych przypadkach i śmierci 21 osób.

Po siedmiu tygodniach epidemii w Polsce liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 10034. Z powodu COVID-19 zmarły 404 osoby.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA