fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Premier Japonii we wtorek ogłosi stan wyjątkowy?

AFP
Premier Japonii Shinzo Abe może już we wtorek ogłosić w kraju stan wyjątkowy, który ma ułatwić walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 - pisze dziennik "Yomiuri Shimbun".

Tylko w Tokio liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Japonii przekroczyła tysiąc. Łącznie w całym kraju wykryto ponad 4,3 tys. zakażeń, jeśli wliczyć w to osoby zakażone wirusem na pokładzie statku wycieczkowego Diamond Princess, który był poddany kwarantannie w porcie w Jokohamie przez ponad dwa tygodnie.

Abe ma ogłosić plany wprowadzenia stanu wyjątkowego w poniedziałek. Agencja Kyodo podaje, że nadzwyczajne środki wejdą w życie prawdopodobnie w środę.

Od pewnego czasu w Japonii rosła presja na rząd w związku z oczekiwaniami wprowadzenia stanu wyjątkowego, ponieważ liczba nowych zakażeń koronawirusem w kraju zaczęła rosnąć coraz szybciej.

Zgodnie z nowelizacją przepisów o stanie wyjątkowym z marca premier Japonii może ogłosić stan wyjątkowy jeśli choroba zakaźna wywołuje zagrożenie życia obywateli Japonii i rozprzestrzenia się na tyle szybko, że może mieć duży wpływ na gospodarkę kraju.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego umożliwi gubernatorom japońskich prefektur zarządzanie na ich obszarze kwarantanny. Gubernatorzy będą mogli nakazać ludziom pozostanie w domu i wydać polecenie zamknięcia działających na terenie prefektury przedsiębiorstw.

Dziennik "Yomiuri" pisze, że rząd prawdopodobnie określi obszar metropolitalny Tokio, a także Osakę i prefekturę Hyogo rejonami, w których obowiązuje stan wyjątkowy.

Jak dotąd w wyniku Covid-19, choroby wywoływanej koronawirusem SARS-CoV-2, w Japonii zmarło 85 osób.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA