fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Szef WADA: Epidemia to nie okazja do brania dopingu

Fotorzepa, Maciej Zieniewicz
Sportowcy oszukują się, jeśli myślą, że mogą wykorzystać chaos wywołany globalną pandemią koronawirusa do brania dopingu - powiedział prezes Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka.

Były minister sportu przyznał w rozmowie z AFP, że testy na obecność niedozwolonych środków nie są obecnie przeprowadzane, ale WADA i krajowe agencje antydopingowe posiadają inną broń, którą mogą wykorzystać w walce z dopingiem.

Kanada i Rosja podały do publicznej wiadomości, że zawiesiły swoje programy testów, a brytyjski organ antydopingowy znacznie ograniczył ich liczbę.

- COVID-19 nie powoduje, że sportowy mogą oszukiwać - powiedział Witold Bańka. - Nie powinni czuć, że jest to czas na oszukiwanie. W przeciwnym razie, agencje antydopingowe użyją swojej broni, by ich złapać - dodał.

- Jest paszport biologiczny. To bardzo użyteczne narzędzie - kontynuował. Szef WADA podkreślił jednocześnie, że kontrola dopingu nie jest obecnie tak ważna jak życie ludzie.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA