fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Badacze z Imperial College: Ofiar pandemii może być 20 mln

AFP
Pandemia Covid-19 może zabić nawet do 20 mln osób na całym świecie w 2020 roku, pomimo podjęcia kroków zmierzających do spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, zakładających zmniejszenie dystansu społecznego - wynika z modelu matematycznego przygotowanego przez badaczy z Imperial College.

Badacze twierdzą, że gdyby rządy nie zdecydowały się na podjęcie kroków zwiększających dystans społeczny, wówczas koronawirus SARS-CoV-2 mógłby zabić na całym świecie 40 mln osób. Liczba ta zostanie zredukowana o połowę, jeśli ludzie zmniejszą liczbę interakcji społecznych o 40 procent, a seniorzy zredukują swoją aktywność o 60 proc. - wynika z matematycznego modelu.

Badacze uważają też, że dalsze zaostrzanie przepisów kwarantanny może jeszcze zmniejszyć liczbę ofiar pandemii. Dodają, że "wszystkie rządy" będą musiały w nadchodzących tygodniach i miesiącach podejmować "trudne decyzje" dotyczące tego jak agresywnie będą wymuszać dystans społeczny i jak długo będzie je stać na utrzymywanie takich środków.

Model matematyczny wskazuje, że ograniczenie kontaktów międzyludzkich o 75 procent może uratować 38,7 mln osób przed śmiercią.

Z ustaleń naukowców z Imperial College wynika, że jedyne podejście, które chroni system ochrony zdrowia przed załamaniem się w wyniku dużej liczby zachorowań na Covid-19, to zdecydowane działania na rzecz zwiększania dystansu społecznego.

Zdaniem badaczy zdecydowane środki służące zwiększeniu dystansu społecznego dają najlepsze efekty, gdy wprowadzi się je wcześnie. Środki takie - zdaniem naukowców - należy stosować do momentu znalezienia szczepionki przeciw Covid-19 lub skutecznej metody terapii.

Jak dotąd w wyniku zakażenia się koronawirusem na całym świecie zmarło niecałe 38 tys. osób.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA