fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Jak nie zwariować w czasie kwarantanny? Rosyjska profesor: co godzinę tańczyć

Z rosyjskich rad skorzystano, jak widać, w Hiszpanii. Na zdjęciu sąsiedzki taniec w bloku w Madrycie
AFP
Prof. Oksana Drapkina, specjalistka z rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia, zaleca, aby osoby pozostające w domach z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 nie zmieniały codziennego trybu życia, jadły różnorodne i wysokokaloryczne posiłki, piły kawę ze znajomymi poprzez Skype'a oraz co godzinę tańczyły.

- Konieczne jest stworzenie planu dnia a następnie praca i życie zgodnie z tym planem. W żadnym wypadku nie powinno się przesiadywać nocami przy komputerze. Należy wstawać kłaść się spać o tej samej porze i wstawać o tej samej porze - mówiła Drapkina na piątkowej konferencji prasowej.

Specjalistka z Ministerstwa Zdrowia radziła także, by przestrzegać higieny osobistej, dokładnie myć ręce, a także posiadać produkty do dezynfekcji przedmiotów w domu. - Czyszczenie na mokro i wietrzenie (mieszkania) powinny być częścią codziennego reżimu - tłumaczyła.

Zdaniem Drapkiny, która jest członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk, odżywianie w czasie obywatelskiej kwarantanny powinno być zróżnicowane i zrównoważone, w miarę możliwości nie powinno się korzystać z produktów typu instant. Rosyjska profesor odradzała też rozpoczynania odchudzania w tym okresie. Radziła raczej, by jeść produkty wysokokaloryczne, a żeby nie tyć, więcej się ruszać.

- Co godzinę można włączyć muzykę, nikt nie będzie patrzył, i tańczyć do niej. Taniec jest najlepszy. Poprawia nastrój, podnosi na duchu i angażuje wszystkie mięśnie - wyjaśniała Drapkina, cytowana przez agencję Interfax.

- Pijcie dużo wody. Jest to zalecenie, którego skuteczności jeszcze nie potwierdzono, ale duża ilość ciepłej, przegotowanej wody to środek, który może w pewnym stopniu pomóc - kontynuowała.

Dla poprawy nastroju, w związku z koniecznością unikania bezpośrednich spotkań, rosyjska naukowiec radziła stosować wirtualne metody komunikacji. - Można wirtualnie, przez sieć, wypić kawę ze znajomymi - radziła prof. Oksana Drapkina.

Źródło: rp.pl/ interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA