fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

67 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

AFP
W sobotę odnotowano 111 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W piątek potwierdzono 58 nowych przypadków.

Potwierdzone przypadki dotyczą:

24 osoby z woj. łódzkiego

20 osób z woj. mazowieckiego

- 12 osób z województwa wielkopolskiego

- 10 osób z województwa śląskiego

8 osób z woj. dolnośląskiego

5 osób z woj. podkarpackiego

- 4 osoby z województwa  pomorskiego

- 3 osoby z województwa warmińsko-mazurskiego 

- 3 osoby z województwa małopolskiego

- 2 osoby z województwa podlaskiego

- 3 osoby z województwa lubelskiego

- 4 osoby z województwa kujawsko-pomorskiego

- 1 osoba z województwa zachodniopomorskiego

- 1 osoba z województwa świętokrzyskiego

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem jest w Polsce 536/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA