fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wicepremier Hiszpanii zakażona koronawirusem

AFP
Wynik testu na obecność koronawirusa u wicepremier Hiszpanii dał wynik dodatni. Carmen Calvo w niedzielę trafiła do szpitala.

Po przeprowadzeniu badań w szpitalu w Madrycie, lekarze zdecydowali, że Carmen Calvo nie może wrócić do domu. Wicepremier Hiszpanii musiała poddać się terapii powodu infekcji układu oddechowego.

Dziś oficjalnie potwierdzono, że wicepremier jest zakażona koronawirusem. To drugi przeprowadzony test. Pierwszy dał wynik negatywny, jednak stwierdzono, że wynik był niejednoznaczny.

Calvo jest trzecim członkiem hiszpańskiego rządu, u którego wykryto koronawirusa. Wcześniej poinformowano o chorobie minister ds. równouprawnienia Irene Montero oraz minister ds. polityki terytorialnej i służb publicznych Caroliny Darias.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA