fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Już 1000 przypadków koronawirusa w USA

AFP
Liczba zachorowań spowodowanych koronawirusem w USA wzrosła do 1000 - informuje CNN opierając się na danych władz stanowych, danych rządowych i danych Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Jak dotąd z powodu Covid-19, choroby wywołanej koronawirusem, zmarło 31 osób.

CDC podaje, że z 988 przypadków 49 dotyczą osób, które sprowadzono do USA z Wuhan (trzy osoby) oraz byłych pasażerów statku Diamond Princess, który został poddany kwarantannie w porcie w Jokohamie (46 osób).

23 przypadki mają związek z innym statkiem wycieczkowym, Grand Princess, który w poniedziałek przybił do portu w Oakland, w Kalifornii.

Koronawirusa w USA wykryto w 37 stanach i w Dystrykcie Kolumbii.

Najwięcej przypadków koronawirusa wykryto jak dotąd w stanie Waszyngton (273). W stanie tym w wyniku Covid-19 zmarły 24 osoby.

173 przypadki koronawirusa wykryto w stanie Nowy Jork.

116 przypadków (3 przypadki śmiertelne) stwierdzono w Kalifornii.

92 przypadki zachorowania na Covid-19 stwierdzono w Massachusetts.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA