fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Emilewicz: Zamknięcie centrów handlowych? To zależy od ministra zdrowia

tv.rp.pl
Czy duże centra handlowe w Polsce zostaną zamknięte? - Takie decyzje od wczoraj zależą od ministra zdrowia (Łukasza Szumowskiego, który wprowadził rozporządzeniem stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce). Nie chcielibyśmy sytuacji, by młodzież, która pozostaje w domach, umawiała się w centrach handlowych - mówiła w TVN24 minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Minister zapewniła, ze rząd "nie planuje zamykać miast, sklepy spożywcze na pewno nie zostaną zamknięte".

- Takich planów dzisiaj nie ma. Te restrykcje które są w tej chwili są wydaje się wystarczające. Dziś rekomendujemy: Pozostańmy w domach - mówiła Emilewicz.

Minister apelowała też do Polaków, aby "robili roztropne zakupy".

- Ostatnie lata wskazywały, że statystyczny Polak wyrzucał jedzenie za ok. 1200 zł rocznie. Nie sprawmy, abyśmy za kilka tygodni musieli znowu wyrzucać jedzenie. Zachęcam, by rozejrzeć się wokół, zobaczyć gdzie mamy starszych sąsiadów im zrobić zakupy, ale nie nadmiarowe - mówiła.

Pytana o to, kiedy rodzice, którzy pozostają z dziećmi w domach otrzymają zasiłki opiekuńcze, Emilewicz odparła, że stanie się to "niezwłocznie".

- Nikt nie zostanie bez świadczenia - dodała.

Minister pytana o to, czy Polska nie wykonuje zbyt mało testów na obecność koronawirusa odparła, że Polska "wykonuje tyle testów ile rekomenduje WHO na pewnym etapie rozprzestrzeniania się wirusa". - Wraz z większą liczbą przypadków liczba testów będzie większa - i my jesteśmy na to gotowi - podkreśliła.

Emilewicz była też pytana, czy w niedzielę pójdzie do Kościoła. - Nie rekomendujemy starszym osobom wyjścia w niedzielę, nie rekomendowałam tego mojemu ojcu. Jeśli w kościele w niedzielę będzie niewielka msza, tak żeby nie było więcej niż 100 osób, to się wybierzemy, nie zdecydowaliśmy jeszcze - mówiła szefowa resortu rozwoju.

W Polsce jak dotąd wykryto 51 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Jedna zarażona wirusem zmarła.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA