fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

WHO przeprasza za niewłaściwą ocenę zagrożenia koronawirusem

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia, Etiopczyk Tedros Adhanom Ghebreyesus
AFP
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wysłaniu do Chin swoich ekspertów, którzy na miejscu mają wesprzeć miejscowych lekarzy i gromadzić informacje dotyczące koronawirusa.

Według ostatnich informacji wirus zabił już 133 osoby, a liczba zarażonych nim osób wzrosła do ponad 6 tysięcy.

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia, Etiopczyk Tedros Adhanom Ghebreyesus, zdecydował o zwołaniu jutro Komitetu Nadzwyczajnych Międzynarodowych regulacji Zdrowotnych, który ma ocenić, czy rozprzestrzenianie się koronawirusa 2019-nCoV stanowi zagrożenie o zasięgu międzynarodowym.

Ghebreyesus przeprosił też za raport, w którym WHO oceniła, że pochodzący z Chin koronawirus nie stanowi globalnego zagrożenia.

Taką opinię powziął w ostatni czwartek panel ekspertów WHO podczas obrad w Genewie. 

W spotkaniu uczestniczyło 16 niezależnych specjalistów zajmujących się wirusologią, epidemiologią, opracowywaniem szczepionek oraz technikami powstrzymywania rozprzestrzeniania się chorób.

Przewodniczący WHO oświadczył, że Światowa Organizacja Zdrowia "głęboko ubolewa" nad błędnym sformułowaniu, jakie znalazło się w raporcie, o "umiarkowanym" zagrożeniu powodowanym przez wirus.

"Był to błąd ludzki podczas przygotowywania raportu. Wielokrotnie stwierdzałem wysokie ryzyko wybuchu" - napisał Ghebreyesus na Twittzerze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA