fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korea Północna

Siostra Kim Dzong Una: Nie chcemy grozić USA

AFP
Kim Jo Dzong, siostra przywódcy Korei Północnej, Kim Dzong Una stwierdziła, że kolejny szczyt USA-Korea Północna miałby w tym momencie sens jedynie dla Waszyngtonu. Kim Jo Dzong miała jednocześnie powiedzieć, że jej kraj nie zamierza "grozić USA" - podają północnokoreańskie media państwowe.

Kim Jo Dzong stwierdziła, że - według niej - jest mało prawdopodobne, by doszło w tym roku do kolejnego szczytu z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una, ale "niespodzianka nadal może się wydarzyć". Słowa Kim Jo Dzong cytuje północnokoreańska agencja informacyjna KCNA.

W czwartek sekretarz stanu USA, Mike Pompeo powiedział, że ma nadzieję na wznowienie rozmów między USA a Koreą Północną na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Ze słów Pompeo wynikało, że kolejny szczyt Trump-Kim nie jest wykluczony.

Kim Jo Dzong w rozmowie z KCNA podkreśliła, że obecny kryzys w relacjach USA z Koreą Północną - spowodowany, jak przekonuje Pjongjang, wrogą postawą USA - "nie oznacza, że denuklearyzacja (Półwyspu Koreańskiego) nie jest możliwa". - Oznacza jednak, że nie jest możliwa w tym momencie - dodała.

- Nie mamy żadnych zamiarów, by stanowić zagrożenie dla USA... Wszystko pójdzie gładko, jeśli zostawią nas w spokoju i powstrzymają się od prowokacji - stwierdziła Kim Jo Dzong.

Dodała, że brat kazał jej pozdrowić Trumpa i życzyć mu powodzenia.

- Ale nawet jeśli relacja między przywódcami jest dobra, Waszyngton wróci do bycia wrogim, a Korea Północna musi ukształtować swoją politykę przygotowując się na przywódców (USA) innych niż Trump - podkreśliła Kim Jo Dzong.

Donald Trump i Kim Dzong Un spotykali się osobiście trzykrotnie - w Singapurze, w Wietnamie i na pograniczu między Koreami. Trump jest pierwszym urzędującym prezydentem USA, który spotkał się z przywódcą Korei Północnej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA