fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Mięso z Lidla i Biedronki wycofane przez salmonellę

Mięso drobiowe
Adobe Stock
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenia ws. mięsa sprzedawanego w sieciach sklepów Lidl i Biedronka. W żywności wykryto niebezpieczną dla zdrowia bakterię Salmonella.

Chodzi o jedną partię mięsa mielonego z fileta kurczaka, która dostępna jest w Lidlu oraz o jedną partię sznycli z fileta z kurczaka sprzedawanych w Biedronce.

Drobiowe mięs mielone sprzedawane jest w opakowaniach 400 g. Zakwestionowana partia nosi numer: 2261003858 i a jej data do spożycia to: 04.03.2021. Sznycle, w których znalazła się bakteria pakowane są po 300 g. o numerze partii: 2272003053 oraz datą do spożycia 07.03.2021. Oba zakwestionowane produkty pochodzą od spółki Animex Kutno z siedzibą w Kutnie.

GIS podaje, że zakład produkcyjny po otrzymaniu informacji o wykryciu obecności Salmonella w obu produktach rozpoczął procedurę wycofania tego produktu z rynku i podjął natychmiast wszelkie działania mające na celu wyeliminowanie potencjalnego ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie przeprowadził urzędową kontrolę zakładu oraz wydał decyzję nakazującą wycofanie produktów objętych ostrzeżeniem. Planowane są także urzędowe pobory próbek do badań produktu gotowego, surowca oraz wymazów środowiskowych.

Inspektorat informuje, że organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania kwestionowanych partii z obrotu.

Nie zaleca się spożywania mięsa objętego komunikatem, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki cieplnej. GIS przypomina, że w przypadku mięsa drobiowego takie przygotowywanie posiłku może zminimalizować ryzyko zakażenia Salmonellą. Jednocześnie podkreśla, że należy pamiętać o ryzyku przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Źródło: GIS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA