fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Amerykanie mają wycofać się z Afganistanu w ciągu 14 miesięcy

AFP
Amerykanie mają w pełni wycofać się z Afganistanu w ciągu 14 miesięcy - wynika z porozumienia zawartego w Dosze przez afgański rząd z USA - podaje afgański serwis informacyjny TOLOnews.

Realizacja planu ma być uzależniona od "pełnego wywiązania się talibów ze zobowiązań zawartych w porozumieniu między USA i talibami".

Obecnie w Afganistanie przebywa ok. 13 tysięcy żołnierzy USA i tysiące żołnierzy innych państw NATO.

„Stany Zjednoczone zmniejszą liczbę amerykańskich sił zbrojnych w Afganistanie do 8600 żołnierzy i wdrożą inne zobowiązania w umowie amerykańsko-talibskiej w ciągu 135 dni od ogłoszenia tej wspólnej deklaracji i umowy amerykańsko-talibskiej” - głosi wspólne oświadczenie.

Wojska USA są obecne w Afganistanie od 18 lat - czyli od interwencji w Afganistanie do której doszło po zamachu na World Trade Center z 11 września 2001 roku. 

Interwencja ta doprowadziła do obalenia rządzących krajem talibów. Od tego czasu w Afganistanie trwa wojna domowa.

29 lutego w Katarze ma zostać podpisane porozumienie między USA a talibami, które ma zakończyć konflikt wewnętrzny w Afganistanie. Elementem porozumienia miało być zobowiązanie do wycofania się wojsk USA z Afganistanu.

Donald Trump wielokrotnie zapowiadał, że w czasie swojej prezydentury będzie starał się zmniejszyć kontyngenty wojsk USA poza granicami kraju.

Źródło: TOLO News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA