fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Pakistańska armia o Kaszmirze: Wypełnimy zobowiązania

Patrol indyjskich sił bezpieczeństwa na ulicach Dżammu po ogłoszeniu przez Indie decyzji o wycofaniu artykułu 370
AFP
- Pakistańska armia twardo stoi przy mieszkańcach Kaszmiru w ich sprawiedliwej walce do samego końca - powiedział dowódca pakistańskich sił zbrojnych gen. Qamar Javed Bajwa po naradzie wojskowych, poświęconej sytuacji w Kaszmirze.

Dowódcy pakistańskich sił zbrojnych spotkali się, by omówić sytuację w Kaszmirze po tym, jak Indie wycofały zapis konstytucji, gwarantujący temu regionowi specjalny status.

Artykuł 370 nadawał Dżammu i Kaszmirowi prawo posiadania własnej konstytucji, flagi i możliwość kształtowania polityki we wszystkich sprawach, za wyjątkiem problematyki zagranicznej, obronnej i komunikacji. Dodatkowy punkt 35A dawał lokalnym władzom - dwuizbowemu parlamentowi i rządowi - prawo decydowania o posiadaniu stałej rezydencji, a co za tym idzie - dostępu do lokalnych nieruchomości.

Przed wycofaniem artykułu 370 Indie wysłały do Kaszmiru 10 tys. żołnierzy. W areszcie domowym znalazło się dwoje byłych premierów stanu Dżammu i Kaszmir. W regionie wyłączono telefony, nie działa internet, na ulicach miast są żołnierze i policjanci. Turystom doradzono opuszczenie regionu.

"Jako strona tego międzynarodowego sporu, Pakistan skorzysta z wszystkich możliwych opcji, by przeciwdziałać tym nielegalnym krokom" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu.

Czytaj więcej:

Likwidacja stanu Kaszmir

W związku z sytuacją w Kaszmirze, w Rawalpindi w prowincji Pendżab w północnym Pakistanie zebrali się dowódcy pakistańskich rodzajów sił zbrojnych. Jak poinformował rzecznik pakistańskich sił zbrojnych gen. Asif Ghafoor, dowódcy w pełni poparli stanowisko rządu, który nie zgadza się na postępowanie Indii w sprawie Kaszmiru.

"Pakistan nigdy nie uznawał fałszywych indyjskich wysiłków w celu zalegalizowania okupacji Dżammu i Kaszmiru poprzez art. 370 czy 35A, wysiłków teraz przez Indie odwołanych" - oświadczył Ghafoor.

"Pakistańska armia twardo stoi przy mieszkańcach Kaszmiru w ich sprawiedliwej walce do samego końca. Jesteśmy przygotowani i uczynimy wszystko, by wypełnić nasze zobowiązania w tym względzie" - powiedział dowódca pakistańskich sił zbrojnych gen. Qamar Javed Bajwa, cytowany przez Ghafoora.

W większości muzułmański Kaszmir stanowi punkt zapalny w relacjach Indii i Pakistanu. Każde z tych państw kontroluje część spornego regionu, roszcząc sobie pretensje do całości.

W lutym, po zamachu w Kaszmirze na funkcjonariuszy indyjskiej organizacji paramilitarnej, doszło do obustronnych nalotów na cele po obu stronach granicy, a także starć powietrznych między lotnictwem Indii i Pakistanu.

Źródło: Dawn
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA