fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Zmasowany atak Izraela na Strefę Gazy

AFP
Późnym wieczorem miejscowego czasu Izrael rozpoczął zmasowany atak na Strefę Gazy. Nastąpił on po ostrzale snajperów i wystrzeleniu z Gazy trzech rakiet. Dwie z nich zostały przechwycone przez izraelski system obrony powietrznej, Żelazną Kopułę.

Akcja sił obronnych Izraela (IDF) to reakcja na wystrzelenie ze Strefy Gazy trzech rakiet, z których dwie zostały przechwycone przez izraelską Żelazną Kopułę, oraz na ostrzelanie przez palestyńskich snajperów oddziałów IDF w rejonie Kissufim na zachodzie pustyni Negew.

W odpowiedzi na działania Palestyńczyków Izrael rozpoczął zmasowany atak na Strefę Gazy - z lądu i powietrza, uderzając w "strategiczne cele terrorystów".

Czytaj także: 5 tysięcy pozwoleń na pracę ceną za spokój w Strefie Gazy?

W odwetowych działaniach zginęło czterech działaczy militarnej organizacji Hamasu, brygad Izz ad-Din al-Qassam.

Dowództwo sił zbrojnych Izraela odpowiedzialnością za ten incydent w pełni obarcza działaczy Hamasu, a dzisiejsza wymianę ognia nazywa najcięższą od 2014 roku, od czasu operacji Ochronny Brzeg.

Jak ogłosiło dowództwo w komunikacie, "Hamas zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za ten incydent, a także za serię działań terrorystycznych z ostatnich miesięcy". Zdaniem dowódców IDF Hamas świadomie eskaluje napięcie i musi za to ponieść odpowiedzialność.

Wojsko poleciło Izraelczykom mieszkającym w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, by unikali masowych zgromadzeń i starali się przebywać w takiej odległości od schronów przeciwlotniczych, by w ciągu 15 sekund móc się w nich schronić.

Incydent stał się przyczyną pilnego, zwołanego wieczorem spotkania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, ministra obrony Avigdora Liebermana i szefa sztabu IDF gen. Gadiego Eisenkota.

 

Źródło: Ynetnews
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA