fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Palestyńska nastolatka wolna. Zapowiada dalszą walkę

AFP
Ahed Tamimi, palestyńska nastolatka zatrzymana za atak na izraelskiego żołnierza, po ośmiu miesiącach odsiadki została zwolniona z więzienia.

Ahed Tamimi została aresztowana w połowie grudnia podczas antyizraelskich zamieszek.  Była oskarżona o pięć ataków na funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa - uderzenie jednego z nich w twarz i obrzucenie kamieniami innych.

Do zatrzymania doszło w domu dziewczyny, do którego weszli żołnierze. Tuż przedtem dziewczyna otrzymała informację o śmierci swojego 15-letniego kuzyna - izraelski żołnierz postrzelił go w głowę.

Tamimi zażądała, by wojsko opuściło jej dom i wówczas doszło do szarpaniny, podczas której dziewczyna spoliczkowała Izraelczyka.

Całe zdarzenie nagrywała matka Ahed, która póżniej zamieściła film na portalu społecznościowym. Materiał został wykorzystany jako dowód przeciwko nastolatce.

Tamimi, w chwili zatrzymania 16-letnia, była też oskarżona o podżeganie w mediach społecznościowych do stawiania czynnego oporu wobec wojsk Izraela.

Czytaj także: Joanna D'Arc z Zachodniego Brzegu

Tamimi uzyskała wsparcie z całego świata. Dziewczyny broniło również Amnesty International, podkreślając, że aresztowanie osoby nieletniej powinno stanowić ostateczność.

Mimo to izraelski zdecydował o pozostawieniu dziewczyny w areszcie. Odbył się proces, w którym skazano ja na 8 miesięcy więzienia.

Dziś nastolatka została zwolniona. Strona izraelska kilkakrotnie zmieniała lokalizację i czas jej uwolnienia, by uniknąć demonstracji i obecności prasy. Mimo to dziewczynę witały na wolności tłumy palestyńskich aktywistów.

Ahed Tamimi podziękowała wszystkim, którzy podtrzymywali ją na duchu, w tym wszystkim "silnym palestyńskim więźniarkom" i zapowiedziała dalszą walkę.

- Opór trwa, dopóki trwa okupacja - powiedziała Tamimi.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA