fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Iran rozpoczął wtłaczanie gazu do wirówek w zakładach atomowych

AFP
Iran rozpoczął wtłaczanie gazowego heksafluorku uranu do wirówek w zakładach atomowych Fordow - informuje w środę irańska telewizja państwowa.

To kolejny krok Iranu na drodze wycofania się z porozumienia nuklearnego zawartego przez Teheran z państwami Zachodu w 2015 roku. W 2018 roku Trump jednostronnie wycofał USA z tego porozumienia nakładając jesienią tego roku sankcje na Iran. Teheran zapowiedział wówczas, że jeśli sankcje zostaną utrzymane wówczas Iran zacznie wycofywać się z porozumienia.

Na mocy układu Iran miał nie wzbogacać uranu w zakładach atomowych Fordow. Po rozpoczęciu wtłaczania gazowego heksafluorku uranu do wirówek zakłady zmienią status z zakładu badawczego na aktywne zakłady atomowe.

Irańska telewizja podała, że uruchomienie wirówek odbyło się w obecności inspektorów z Międzynaorodowej Agencji Energii Atomowej".

W układzie z 2015 roku Iran zgodził się na zmianę zakładów Fordo w "centrum atomowe", w którym 1044 wirówek miało być używanych do celów innych niż wzbogacanie uranu.

"Iran podjął czwarty krok na drodze do odchodzenia od zobowiązań wynikających z porozumienia atomowego w odpowiedzi na rosnącą presję USA i bierność państw europejskich w kwestii uratowania układu" - podała irańska telewizja.

Wzbogacony uran jest używany przede wszystkim do produkcji broni jądrowej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA