fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

USA: Irańska ropa trafiła do Syrii. Mamy dowody

AFP PHOTO / SATELLITE IMAGE ©2019 MAXAR TECHNOLOGIES
Stany Zjednoczone mają dowody, że wbrew zapewnieniom Teheranu ropa z irańskiego tankowca Adrian Darya 1 trafiła do Syrii - oświadczył Departament Stanu USA.

Na początku lipca na Gibraltarze przy udziale brytyjskiej piechoty morskiej tankowiec - pływający wówczas pod nazwą Grace 1 - został zatrzymany. Jednostkę zwolniono 15 sierpnia, przy protestach Waszyngtonu, gdy Iran zapewnił, że ładunek statku nie trafi do Syrii (czego zabraniają unijne sankcje). Departament Sprawiedliwości USA wydał nakaz przejęcia tankowca. Zdaniem USA, jednostka przewoziła 2,1 mln baryłek irańskiej ropy, a pieniądze z jej sprzedaży miałyby wesprzeć Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, który Waszyngton uznaje za organizację terrorystyczną.

We wtorek brytyjski MSZ oświadczył, że ropa z tankowca została sprzedana rządowi Baszara al-Asada i została przetransportowana do Syrii.

Irański dyplomata zaprzeczył, jakoby Teheran złamał swe wcześniejsze zapewnienia w tej sprawie i powiedział, ropa została sprzedana na morzu prywatnej firmie, która "jest odpowiedzialna za to, dokąd trafi ropa".

Rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus stwierdziła, że Stany Zjednoczone mają dowody, iż ładunek z tankowca trafił do Syrii. - Irański reżim dostarczył ropę do Syrii. To paliwo trafi wprost do czołgów, które zabijają niewinnych Syryjczyków - powiedziała.

Dopytywana zapewniła, że nie mówiłaby o sprawie, gdyby Waszyngton nie miał dowodów, że ropa trafiła do Syrii.

Wcześniej Departament Stanu USA potwierdził, że oferował kilka milionów dolarów kapitanowi tankowca. W zamian za to jednostka miała popłynąć w miejsce, gdzie mogłaby zostać zajęta przez Amerykanów. Kapitan zignorował propozycję. USA nałożyły na niego sankcje, gdy wciągnęły Adrian Darya 1 na swą czarną listę.

Relacje Stanów Zjednoczonych z Iranem są napięte od maja 2018 roku, gdy Donald Trump jednostronnie wycofał USA z porozumienia nuklearnego zawartego przez mocarstwa zachodnie z Teheranem. Jesienią 2018 roku USA ponownie nałożyły sankcje na Iran, a w maju 2019 roku wprowadziły całkowite embargo na import ropy z Iranu.

Sytuacja zaogniła się, po tym jak Iran zestrzelił nad Cieśniną Ormuz dron należący do USA.

Po tym jak w maju i czerwcu sześć tankowców zostało w rejonie Cieśniny Ormuz uszkodzonych przez eksplozję, a także po zajęciu w lipcu brytyjskiego tankowca przez Irański Korpus Strażników Rewolucji, USA zdecydowały się rozpocząć misję wojskową w rejonie Zatoki Perskiej, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa statkom cywilnym w tym regionie.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA