fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Szczyt V4 w Izraelu bez Polski? Dziś decyzja

Michał Dworczyk
rp.pl
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że w ciągu najbliższych godzin zapadnie decyzja, czy na szczyt V4 w Izraelu pojedzie jakikolwiek przedstawiciel Polski.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki odwołał swój wyjazd na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej, który odbędzie się w Jerozolimie. To reakcja na zamieszanie po słowach Benjamina Netanjahu w czasie konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

Polskę na szczycie ma reprezentować Jacek Czaputowicz, szef MSZ. "Rezygnacja z uczestnictwa Premiera w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu to jednoznaczny sygnał dla innych państw i opinii międzynarodowej, że prawda historyczna jest dla Polski sprawą fundamentalną a obrona dobrego imienia Polski jest i będzie zawsze zdecydowana" - skomentował na Twitterze Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Udział Czaputowicza stanął pod znakiem zapytania po wypowiedzi p.o. szefa MSZ Izraela. Israel Katz powiedział na antenie, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

-Decyzja o rezygnacji z udziału premiera w szczycie V4 w Izraelu to reakcja na sumę zdarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach - powiedział w rozmowie z Radiową Jedynką Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

- To jasny sygnał dla wszystkich naszych partnerów zagranicznych, że prawda historyczna i obrona dobrego imienia Polski jest sprawą fundamentalną dla polskiego rządu - dodał.

- Wczoraj mieliśmy do czynienia z haniebną wypowiedzią nowego ministra spraw zagranicznych Izraela. W świetle tej wypowiedzi jakikolwiek udział przedstawicieli państwa polskiego staje pod bardzo dużym znakiem zapytania. Czekamy na zdecydowaną reakcję władz izraelskich, ale decyzje w tej sprawie zapadną w ciągu najbliższych godzin - zapowiedział.

Źródło: Radiowa Jedynka
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA