Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o IPN i skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

W Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wygłosił oświadczenie w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Prezydent podpisze ustawę o IPN i wyśle ją w trybie następczym do TK

Aktualizacja: 06.02.2018 16:30 Publikacja: 06.02.2018 09:22

Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o IPN i skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Foto: AFP

- Zdecydowałem się podpisać ustawę, ale jednocześnie zdecydowałem się w tzw. trybie następczym – jako Prezydent Rzeczypospolitej, korzystając z prezydenckiej prerogatywy – skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego celem zbadania zgodności art. 55a z Konstytucją. Taka jest moja decyzja - powiedział prezydent Andrzej Duda, ogłaszając swoją decyzję ws. budzącej kontrowersje nowelizacji ustawy o IPN.

Decyzję prezydenta z zadowoleniem przyjęli politycy prawicy. Raczej krytycznie wypowiadała się za to opozycja. - AndrzejDuda postąpił wbrew racji stanu. Tylko weto mogło powstrzymać destrukcję wizerunku Polski na świecie. (...) Zapłacimy bardzo wysoką cenę za tę szkodliwą decyzję - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna. - Mamy nadzieję, że uda nam się uzgodnić zmiany i poprawki w nowelizacji ustawy o IPN, gdy będzie się nią zajmował TK - poinformowało z kolei ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Poniżej zapis naszej relacji na żywo:

 

17:12

- Decyzja prezydenta o podpisaniu ustawy o IPN jest jasnym sygnałem, że wspólnie zabiegamy o dobre imię Polski i naszą godność - ocenił Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

17:06

Sejm dopiero na następnym posiedzeniu zajmie się prezydenckim projektem ustanowienia nowego święta państwowego - Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Przeczytaj » Sejm na razie nie zajmie się Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów

 

16:45

Nowoczesna apeluje o zwołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Obrady miałyby dotyczyć kryzysu dyplomatycznego, wywołanego nowelizacją ustawy o IPN.

16:25

- Polski prezydent podpisał ustawę, w której za nielegalne uznaje się sugerowanie, że kraj miał jakikolwiek udział w nazistowskich zbrodniach wojennych, jednocześnie upierał się, że środek ten zagwarantuje "godność i prawdę historyczną Polski" - pisze Jan Tomasz Gross w komentarzu dla "Financial Times". - Jednak ostatecznym celem nowego prawa jest fałszowanie historii Holokaustu - ocenia historyk.

Więcej » Jan Tomasz Gross: Ustawa o IPN ma na celu fałszowanie historii

 

15:40

Swoje oświadczenie "w sprawie kryzysu dyplomatycznego" wystosowała Młodzież Wszechpolska. - "Elity" III RP, tak postkomunistyczne jak i postsolidarnościowe, są od lat uwikłane w wasalne relacje wobec środowisk żydowskich. Wynika to ze wspólnych geszeftów, niekiedy ze wspólnego pochodzenia, ale nade wszystko z głębokich kompleksów i ojkofobii - czytamy w oświadczeniu.

Przeczytaj » Młodzież Wszechpolska komentuje kryzys. "Wspólne geszefty"

 

14:46

14:28

"Mamy nadzieję, że uda nam się uzgodnić zmiany i poprawki w nowelizacji ustawy o IPN, gdy będzie się nią zajmował TK" - poinformowało Izraelskie MSZ.

Podkreślono, że dialog z polskimi władzami będzie kontynuowany.

13:57

13:54

Ministerstwo sprawiedliwości uruchomiło stronę "German Death Camps - Not Polish". - Mamy obowiązek zadbać o wizerunek Polski za granicą - poinformował wiceminister Patryk Jaki

13:18

- Czekamy na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Świadectwo Żydów może być obecnie źle interpretowane - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

13:12

13:06

Sekretarz Nowoczesnej Adam Szłapka uważa, że Trybunał Konstytucyjny, do którego w trybie następczym trafi ustawa, "jest podporządkowany decyzjom Prawa i Sprawiedliwości"

- Decyzja pana prezydenta, niestety będzie miała bardzo daleko idące konsekwencje ws. naszej pozycji międzynarodowej i bardzo poważnego kryzysu międzynarodowego - powiedział.

12:37

12:25

O decyzji prezydenta informuje Haaretz. W relacji podkreślono, że oświadczenie Andrzeja Dudy było "zrównoważone, wrażliwe i polski prezydent podkreślał złożoność tematu".

Artykuł w języku angielskim

12:23

 - Uważamy, że prezydent podjął dobrą decyzję. Dobrze, że ucina się spiralę wzajemnych animozji - powiedział  Paweł Kukiz

12:19

Obóz rządzący chwali, ze strony opozycji płynie krytyka. Gorące komentarze po decyzji prezydenta.

12:03

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał nowelizację ustawy o IPN kierując jednocześnie jej najbardziej kontrowersyjny przepis – artykuł 55 – do Trybunału Konstytucyjnego, to sygnał wysłany przez PiS Izraelowi i USA: rozumiemy wasze wątpliwości. A jednocześnie to prośba: zrozumcie też nas.

Komentarz Artura Bartkiewicza

11:57

11:51

11:43

11:40

11:38

- Prezydent nie miał zastrzeżeń co do brzemienia ustawy, natomiast wsłuchując się w głosy strony izraelskiej skierował ją do Trybunału, aby rozwiać wszelkie wątpliwości - mówi wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

11:37

11:36

11:33

11:32

11:31

- Prezydent uległ środowiskom narodowym i uległ PiS-owi - powiedziała po oświadczeniu Andrzeja Dudy Katarzyna Lubnauer.

11:30

"PAD mówił 20 minut aby powiedzieć że zgodnie z poleceniem z Nowogrodzkiej podpisze ustawę. Skierowanie do TK świadczy tylko o tchórzostwie PAD. Podpisuje ale ucieka od odpowiedzialności stąd TK" - skomentował Marcin Kierwiński.

11:27

11:26

11:23

Prezydent podpisze ustawę o IPN i skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

11:18

11:13

"Polacy w żaden systemowy sposób nie brali udział w Holokauście. Wszyscy o tym doskonale wiemy. W tym czasie nie działały instytucje państwowe. Działało państwo podziemne i Armia Krajowa, które walczyły z działaniem nazistów"

11:12

"Budowanie dobrych relacji z Żydami leży mi na sercu"

11:11

"Było oczekiwanie, że przepisy nie będą blokowały działalności artystycznej i naukowej; takie wyłączenie zostało wprowadzone"

11:08

- To był najczarniejszy okres w naszych dziejach. Na naszych ziemiach niemieccy naziści zbudowali obozy zagłady - mówi prezydent.

11:07

- To kwestia dla nas niezwykle istotna i bolesna. Pamiętajmy, że zginęło 6 milionów naszych obywateli. Wśród nich 3 miliony obywateli pochodzenia żydowskiego. Od samego początku II wojny światowej Polska była okupowana - mówi Andrzej Duda.

11:06

- Jak byłem rok temu w Izraelu, pytano mnie o nowelizację ustawy o IPN - przypomniał prezydent.

11:04

- Ta kwestia wzbudziła sporo dyskusji. Ustawa trafiła do mnie. Jako prezydent jestem zobowiązany do podjęcia decyzji w sprawie dalszych losów tej ustawy. To nie jest nowa propozycja. Na temat tego przepisu prowadziłem rozmowy już rok temu - mówi prezydent.

11:03

Prezydent rozpoczął swoje oświadczenie

10:55

Politycy PiS otworzyli puszkę Pandory. Logika jest bezwzględna. Po wyemitowaniu materiału TVN o świętowaniu urodzin Hitlera ktoś wpadł na pomysł zakrycia afery nowelizacją ustawy o IPN.

Komentarz Bogusława Chraboty

10:54

Według nieoficjalnych informacji prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś rano z premierem Mateuszem Morawieckim - informuje 300polityka.

10:51

- Prezydent podejmie decyzję dobrą dla Polski - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera w radiowej Jedynce.

10:49

Kto skorzysta na sporze z Izraelem? "Putin pije szampana"

10:46

O decyzji prezydenta mówił dziś szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Ustawa o IPN jest precyzyjna i nie wymaga zmiany - powiedział szef dyplomacji.

10:44

By zminimalizować straty związane z konfliktem wokół ustawy o IPN, musimy przestać mówić o polskim narodzie, a zacząć mówić o państwie polskim – pisze politolog Marek Migalski.

10:42

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o IPN. Zaapelowano do prezydenta Andrzeja Dudy by zawetował ustawę.

10:40

Ustawa o IPN jest bublem prawnym. Prezydent razem z premierem mogą wyprowadzić nas z tej sytuacji. Potrzebują jednak czasu – uważa Jan Olszewski, premier w latach 1991-1992.

Przeczytaj rozmowę "Rzeczpospolitej"

10:37

Zapowiadane oświadczenie prezydenta skomentował Paweł Kukiz:

Prezydent ma trzy opcje. Najprawdopodobniej wybierze najbardziej asertywną, czyli drugą. Ja (gdybym był władny) wybierałbym między 1 a 3: 
1. Podpisać ustawę 
2. Skierować ustawę do TK, by ten zbadał ją np. pod kątem art.54 
Konstytucji ("wolność słowa"), 
3. Prezydent ma jeszcze ponad dwa tygodnie czasu na podpisanie ustawy. I z całą pewnością powinien ją podpisać, bo nie może być tak, że inne państwa poprzez szantaże i  naciski ingerują w nasze wewnętrzne prawo.

10:34

- My jesteśmy strasznie wrażliwi w sprawie Holokaustu. Tej wrażliwości zabrakło z drugiej strony. W Izraelu też brakuje wrażliwości, jeśli się mówi obrzydliwą rzecz "polski obóz zagłady". To jest prymitywna i zła prowokacja - ocenił w TVN24 Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. - My Żydzi wiemy, ale w Ameryce nie bardzo – dodał.

10:23

Polacy, choć dobrze oceniają nowelizację ustawy o IPN, chcą, by jej wprowadzenie odłożyć w czasie. Czytaj więcej

10:18

Byli ambasadorowie ostrzegają: Obecna polityka Jarosława Kaczyńskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości jest sprzeczna z polską racją stanu i wiedzie Państwo do katastrofy. Czytaj więcej

10:15

"Jest jedna kluczowa różnica między Polską a innymi narodami Europy, które znalazły się pod niemiecką okupacją" - pisze na łamach Haaretz Mosze Arens, były szef dyplomacji i minister obrony Izraela, który urodził się 92 lata temu w Kownie. Czytaj więcej

Ustawa o IPN.

Nowelizacja ustawy o IPN w piątek trafiła do prezydenta. Przegłosowana przez Sejm i Senat ustawa przewiduje, że każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". 

Prezydent w ciągu 21 od przedstawienia ustawy ma czas na złożenie podpisu. Może również ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego lub ją zawetować. 

W przypadku weta, ustawa ponownie trafi do Sejmu. Jeśli Sejm ponownie uchwali ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent w ciągu 7 dni ustawę podpisuje. Jest też możliwość, że prezydent podpisuje ustawę, a później kieruje ją w całości, lub część jej przepisów, do TK. 

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

 

- Zdecydowałem się podpisać ustawę, ale jednocześnie zdecydowałem się w tzw. trybie następczym – jako Prezydent Rzeczypospolitej, korzystając z prezydenckiej prerogatywy – skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego celem zbadania zgodności art. 55a z Konstytucją. Taka jest moja decyzja - powiedział prezydent Andrzej Duda, ogłaszając swoją decyzję ws. budzącej kontrowersje nowelizacji ustawy o IPN.

Decyzję prezydenta z zadowoleniem przyjęli politycy prawicy. Raczej krytycznie wypowiadała się za to opozycja. - AndrzejDuda postąpił wbrew racji stanu. Tylko weto mogło powstrzymać destrukcję wizerunku Polski na świecie. (...) Zapłacimy bardzo wysoką cenę za tę szkodliwą decyzję - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna. - Mamy nadzieję, że uda nam się uzgodnić zmiany i poprawki w nowelizacji ustawy o IPN, gdy będzie się nią zajmował TK - poinformowało z kolei ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Kraj
Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations