fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Naczelny rabin Polski: Polski obóz? Prymitywna prowokacja

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
- My jesteśmy strasznie wrażliwi w sprawie Holokaustu. Tej wrażliwości zabrakło z drugiej strony. W Izraelu też brakuje wrażliwości, jeśli się mówi obrzydliwą rzecz "polski obóz zagłady". To jest prymitywna i zła prowokacja - ocenił w TVN24 Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. - My Żydzi wiemy, ale w Ameryce nie bardzo – dodał.

Zdaniem Schudricha Polska i Izrael nie mogą pozwolić zniszczyć wypracowanych przez ostatnie 25 lat stosunków. - Historia będzie patrzeć na nas, czy robiliśmy wszystko, żeby poprawić sytuację (...). Musimy walczyć przeciwko takiemu i takiemu kłamstwu. Musimy mówić o sprawiedliwych, dlaczego są najlepszymi ludźmi na świecie, nie ma lepszych, ale z drugiej strony, kto dla sprawiedliwych był najbardziej groźny? To był sąsiad, Polak. To też jest historia - mówił rabin.

- My mamy obowiązek mówić prawdę i walczyć przeciwko kłamstwu, jeśli ono jest od strony polskiej, żydowskiej, izraelskiej czy innej. To smutne dla mnie, że przez ostatni tydzień muszę słuchać takich głupot z dwóch stron. Nie mówię, że tylko od strony polskiej czy izraelskiej - tu i tu słyszeliśmy nieprawdziwe i kłamliwe rzeczy. Dobrzy ludzie muszą walczyć jak 15 lat temu, jak 25 lat temu, musimy walczyć razem przeciwko kłamstwu – powiedział w Schudrich.

Zdaniem naczelnego rabina Polski nowelizacja ustawy o IPN jest napisana "nieklarownie". - Wtedy jest wiele opinii, a ludzie nie wiedzą, co jest prawdą, a co nie. To musi być napisanie klarownie - ocenił Michael Schudrich.

-Przypomina mi to historię starego małżeństwa, ale mamy obowiązek znaleźć rozwiązanie i musimy znaleźć wyjście - dodał, komentując trwającą burzę medialną i dyplomatyczną w Polsce i Izraelu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA