Pokoleniowa rewolucja w nieruchomościach

Cykl życia biurowca i hotelu to minimum 50 lat. Ale wnętrza tych obiektów zmieniają się w tym czasie wielokrotnie.

Aktualizacja: 29.12.2018 15:10 Publikacja: 29.12.2018 14:54

Foto: LOFT

Czy hotele starzeją się równie szybko jak biurowce? Po jakim czasie wymagają modernizacji? Jakie obiekty nie mają szans w dzisiejszych czasach? Jak na rynek nieruchomości komercyjnych - hoteli i biurowców - wpływa nowe pokolenie?

Wojciech Witek, współwłaściciel pracowni Iliard Architecture&Management:

Hotele i budynki biurowe starzeją się w podobnym tempie. zarówno jedne, jak i drugie muszą odpowiadać na potrzeby kolejnych generacji. Cykl życia budynku biurowego i hotelu to minimum 50 lat, przy czym wnętrza tych obiektów zmieniają się w tym czasie wielokrotnie. Wnętrza budynków biurowych zmieniają się w rytmie podpisywanych umów najmu - co trzy - pięć lat, natomiast wnętrza hoteli zmieniają się w rytmie następujących po sobie trendów oraz fizycznego zużycia elementów wystroju i wyposażenia. Remonty hoteli dzielą się na tzw miękkie („soft renovation") i pełne („full renovation").

Miękka renowacja dotyczy najczęściej wymiany lub odświeżenia tych elementów wnętrza, które w pierwszej kolejności się zużywają lub też najszybciej wychodzą z mody. Chodzi o wykładziny, meble i dekoracje ruchome itp. Przy miękkiej renowacji najczęściej trzeba mieć na uwadze horyzont siedmiu - ośmiu lat, jednak przy dobrym utrzymaniu obiektu nierzadko może to być dłuższy okres.

Pełna renowacja wnętrza wiąże się najczęściej z wymianą lub remontem materiałów wykończeniowych oraz przynajmniej częściowo instalacji technicznych. Taki remont najczęściej planujemy z perspektywą 12-15 lat.

Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio:

Budynki mogą się starzeć na kilku poziomach: architektonicznym, technologicznym czy funkcjonalnym, więc odpowiedź na pytanie zależy od sytuacji. Z pewnością jednak są grupy materiałów budowlanych, które szybciej ulegają niszczącemu wpływowi czasu. Widać to po wielu budynkach wybudowanych w XXI wieku. Niektóre już po dziesięciu latach tracą swój blask. Technologicznie starzeją się systemy, które budują komfort gości hotelowych począwszy od wentylacji na wyposażeniu pokoi skończywszy. Z kolei przestarzałość funkcjonalna to niedopasowanie budynku do zmieniającego się stylu życia jego użytkowników. Odpowiedzią jest elastyczne projektowanie. Uważam, że w świetle zmian, jakim poddawany jest rynek hotelowy oraz rosnącej konkurencji nie mają szans na przetrwanie budynki, w których niemożliwe jest zniwelowanie braków architektonicznych i funkcjonalnych. Kwestie technologiczne są łatwiejsze do naprawienia.

Huffington Post podaje, że prawie trzy czwarte nastolatków planuje rozpocząć własny biznes. Z pewnością ich wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych będzie znaczący: można spodziewać się dużego zapotrzebowania na elastyczne współdzielone przestrzenie biurowe bogate w towarzyszący program pomocniczy jak salki konferencyjne, pokoje relaksu czy wręcz przeznaczone na drzemki w czasie pracy.

Magdalena Adamus z pracowni LOFT:

Hotele powinny przechodzić renowację mniej więcej co siedem - osiem lat.

Gwałtowną rewolucję przechodzi dziś rynek biur. Od niedawna mamy w Polsce Wework, jeszcze do niedawna startup, a obecnie firmę wycenianą na miliardy dolarów amerykańskich, posiadającą 515 biur na świecie w 97 miastach na świecie. Wework to przestrzenie biurowe o charakterze coworkingowym, w niezwykle atrakcyjnych i niezwykle drobiazgowo przemyślanych wnętrzach, które pozwalają odnaleźć własną osobowość i osiągać lepsze efekty w pracy.

To również przynależność do pewnego rodzaju społeczności, która daje określone korzyści, pozwala na współpracę w różnych dyscyplinach, pozwala na korzystanie z sieci biur w trakcie podróży, czyli daje poczucie dodatkowych niestandardowych korzyści. Bez względu na wielkość firmy, czy rodzaj pomysłu na biznes, ludzie w różnym wieku - młodzi wchodzący na rynek pracy, ale również doświadczeni pracownicy gotowi dzielić się swoją wiedzą - wyrażają siebie również poprzez rodzaj środowiska, w którym mieszkają, pracują czy wypoczywają. Z pewnością to jest styl życia, który wymusza zmianę myślenia o tworzeniu atrakcyjnych nieruchomości.

Czy hotele starzeją się równie szybko jak biurowce? Po jakim czasie wymagają modernizacji? Jakie obiekty nie mają szans w dzisiejszych czasach? Jak na rynek nieruchomości komercyjnych - hoteli i biurowców - wpływa nowe pokolenie?

Wojciech Witek, współwłaściciel pracowni Iliard Architecture&Management:

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu