fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Rynek nieruchomości w 2017 roku. Jakie są obawy?

Komentuje Daniel Bienias, dyrektor zarządzający firmą CBRE w Polsce
Archiwum
To, co zniechęca niektórych inwestorów, to gwałtowność wprowadzania nowych przepisów.

Czego obawiają się nieruchomościowi gracze w 2017 roku?

Komentuje Daniel Bienias, dyrektor zarządzający firmą CBRE w Polsce:

– Kluczowym elementem dla stabilności rynku nieruchomości komercyjnych w 2017 roku będzie postrzeganie regulującego go prawodawstwa jako przewidywalnego.

Zmiany w interpretacji przepisów podatkowych dotyczących podatku VAT, opodatkowanie funduszy inwestycyjnych, próby wprowadzenia podatku handlowego czy ograniczenie handlu w niedzielę - to elementy, które mają duży wpływ na podejmowane decyzje inwestycyjne.

W większej mierze to, co zniechęca niektórych inwestorów to gwałtowność wprowadzania nowych przepisów. Uczestnicy rynku są w stanie zaakceptować zmiany, należy jednak dać im trochę czasu, aby mogli się do nich dostosować. Wprowadzanie nowych reguł bez odpowiedniego vacatio legis może spowodować znaczne ograniczenie ilości inwestowanych środków.

Na razie w dalszym ciągu można zaobserwować znaczące zainteresowanie polskim rynkiem i na przyszły rok planowanych jest kilka znaczących transakcji. Również rynek najmu we wszystkich sektorach utrzymuje zadowalającą dynamikę. Jest to na pewno ważny czynnik brany pod uwagę w ocenie naszego rynku.

Dodatkowym ważnym elementem, który może wpłynąć pozytywnie na stabilizację obrotów transakcyjnych może być uchwalenie ustawy o REIT-ach. Przy właściwym jej dopracowaniu ma ona potencjał, aby dać pozytywny impuls w kontekście nowej grupy krajowych inwestorów, którzy do tej pory w marginalnym stopniu byli uczestnikami tego rynku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA