fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Biura idą jak świeże bułeczki

materiały prasowe
W stolicy od ręki można wynająć ok. 543 tys. mkw. biur. Wskaźnik pustostanów jest najniższy od pięciu lat - podaje Knight Frank.

Firma doradcza Knight Frank przeanalizowała sytuację na warszawskim rynku biurowym w trzecim kwartale 2018 roku. Elżbieta Czerpak, dyrektor działu badań rynku w Knight Frank, zwraca uwagę, że od początku roku na stołeczny rynek dostarczono 15 nowych inwestycji biurowych o łącznej powierzchni niemal 190 tys. mkw., a aktywność deweloperów nie słabnie. - W pierwszych kwartałach deweloperzy rozpoczęli budowę dziewięciu biurowców o łącznej powierzchni ok. 233 tys. mkw. - podaje. - Należą do nich m.in. długo oczekiwany wielofunkcyjny kompleks ArtN, którego deweloperem jest Capital Park, inwestycja wieżowa Forest realizowana przy rondzie Radosława przez HB Reavis czy biurowiec Central Point usytuowany na skrzyżowaniu dwóch linii metra, za którego realizację odpowiada Immobel Poland. W rezultacie, na koniec września 2018 roku, w budowie było niemal 805 tys. mkw. To niemal rekordowy wynik w historii stołecznego rynku - podkreśla.

Dodaje, że zapotrzebowanie najemców na powierzchnię biurową również rośnie. - Transakcje najmu odnotowane na koniec września 2018 roku osiągnęły poziom 632 tys. mkw. i były najwyższym wynikiem odnotowanym po trzech pierwszych kwartałach w historii warszawskiego rynku - mówi Elżbieta Czerpak. - Strefy, które cieszą się wśród najemców największym zainteresowaniem to Centrum, Centralny Obszar Biznesu oraz Służewiec, z tym że w centrum miasta podpisywane są w głównej mierze nowe umowy, a na Służewcu dominują renegocjacje kontraktów. W okresie od stycznia do września podpisano najwięcej nowych umów (62 proc. całkowitego wolumenu transakcji), renegocjacje wyniosły 28 proc. zawartych transakcji, natomiast 10 proc. wszystkich umów stanowiły ekspansje.

Pozytywną informacją, jak mówi, jest dalszy spadek współczynnika pustostanów, który na koniec września wyniósł tylko 10 proc., co daje ok. 543 tys. mkw. powierzchni dostępnej na wynajem od zaraz. - W porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku wskaźnik pustostanów spadł o 3 pkt proc. dla całej Warszawy i aż 4,5 pkt proc. dla stref centralnych - mówi Elżbieta Czerpak. - Średni współczynnik szacowany dla całej Warszawy nie oddaje jednak stanu faktycznego, ponieważ obserwujemy bardzo duże zróżnicowanie pod względem dostępności powierzchni w zależności od lokalizacji. Pustostany w centrum miasta spadły do bardzo niskiego poziomu i szacowane są na około 6,6 proc. podczas gdy dostępność powierzchni na Służewcu pozostaje relatywnie wysoka ze współczynnikiem pustostanów szacowanym na około 18,6 proc. - dodaje.

Pomimo znaczącego spadku współczynnika pustostanów, szczególnie w strefach centralnych, wywoławcze stawki najmu pozostają na stabilnym poziomie ze względu na szeroką ofertę powierzchni biurowej w realizowanych inwestycjach. Czynsze wywoławcze w Centralnym Obszarze Biznesu, w nowych prestiżowych lokalizacjach oscylują w przedziale 20-24 euro za mkw. na miesiąc, w pozostałych lokalizacjach centralnych między 13-21 euro za mkw., natomiast poza centrum jest to 9-15 euro za mkw. miesięcznie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA