W najbliższych latach planujemy otwierać kilka akademików rocznie

Celem jest powiększenie sieci do 7 tys. miejsc dla żaków – mówi Jolanta Bubel, prezes Student Depot.

Aktualizacja: 24.09.2021 11:59 Publikacja: 02.09.2021 20:28

W najbliższych latach planujemy otwierać kilka akademików rocznie

Foto: materiały prasowe

Ile działających akademików liczy obecnie sieć i ile miejsc oferuje?

Student Depot ma aktualnie sześć działających akademików i łącznie 2400 miejsc. Najwięcej, po około 500, w Warszawie, Wrocławiu oraz Poznaniu. W Gdańsku mamy 350 łóżek i po około 300 w Lublinie i Łodzi.

W październiku przyszłego roku otwieramy siódmy duży akademik, w Krakowie, z ofertą prawie 800 miejsc. Kraków to drugi co do wielkości ośrodek akademicki w Polsce, i mając dom studenta w tym ważnym mieście, stajemy się ogólnopolską siecią.

Jakie konsekwencje dla sieci miała pandemia i jak wskaźniki wyglądają obecnie?

Grupa akademików Student Depot ma już siedem lat doświadczenia na rynku polskim i okres pandemii przeszliśmy dzięki temu dosyć spokojnie, zyskując w drugim semestrze prawie pełne obłożenie miejsc.

W nowy rok akademicki także wchodzimy, mając komplet najemców we wszystkich sześciu domach. Widać wyraźnie, że studenci międzynarodowi i lokalni chcą żyć w swojej społeczności. Powszechny dostęp do szczepień sprawia, że osoby mające obawy przed zachorowaniem czują się bezpieczniej i nie widzą powodów, żeby się bardzo izolować – szczególnie że pandemia trwa już prawie dwa lata i wszystko wskazuje, że potrwa jeszcze dłużej. Nasza kadra jest zaszczepiona i zachęcamy mieszkańców do takiego samego podejścia.

Mieszkanie w prywatnym akademiku – świetnie zaprojektowanym, z atrakcyjnymi częściami wspólnymi, jak siłownia, strefa coworkingowa, multimedialna, strefa chill – jest coraz bardziej popularnym wyborem dla studentów polskich i międzynarodowych i zapotrzebowanie na kolejne obiekty także w tym samym mieście, gdzie już działamy, będzie rosło. Mamy także coraz więcej rekomendacji od mieszkańców, którzy spędzili w Student Depot poprzednie lata akademickie i zapraszają do nas swoich znajomych lub rodzeństwo.

Czy pandemia spowodowała, że zmieniły się stawki czynszów?

Stawki czynszów względem poprzedniego roku akademickiego podwyższyliśmy o 2–5 proc. w zależności od miasta i wynika to głównie z rosnących kosztów utrzymania nieruchomości. Utrzymaliśmy nasze założenie, żeby poziom czynszów pozwalał na zamieszkanie u nas większości studentów i żeby bariery materialne nie tworzyły barier dla stworzenia zróżnicowanej, międzynarodowej społeczności, w tym znaczącej obecności studentów polskich w akademikach Student Depot.

Czynsze w akademikach publicznych w wielu przypadkach zdecydowanie bardziej wzrosły rok do roku, nawet o kilkadziesiąt procent, a rynek mieszkań prywatnych na wynajem ponownie notuje podwyżki czynszów i nasza oferta jest na tym tle bardzo atrakcyjna. Mamy około połowy najemców z Polski, a połowę z innych krajów, i cieszy nas, że docierają do nas także osoby z bardzo dalekich regionów, jak Malezja czy Kamerun. Najwięcej mieszkańców pochodzi z krajów europejskich, ale jednocześnie tworzymy globalną społeczność otwartą na wszystkie kraje.

Czy zmieniły się oczekiwania najemców względem bezpieczeństwa?

Bezpieczeństwo w akademikach jest dla nas bardzo ważne i fakt, że większość naszej oferty to jednoosobowe mieszkania, pozwala zachować bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, w tym możliwość izolacji czy kwarantanny, gdyby była taka potrzeba. W każdym z akademików działa ochrona 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, i dba o przestrzeganie przez mieszkańców reguł, takich jak noszenie maseczek w częściach wspólnych akademików czy innych, które zaleca inspektor sanitarny w danych okresie. Serwis sprzątający kilka razy w ciągu dnia dezynfekuje części wspólne i środki dezynfekujące są stale dostępne dla najemców. Stale weryfikujemy sytuację epidemiczną i szybko dostosowujemy procedury. Jeśli pojawią się nowe skuteczne narzędzia do wzmocnienia bezpieczeństwa – na pewno je wprowadzimy.

Pandemia stała się częścią codziennego życia i jednocześnie staramy się, żeby nie zapanowała w całości nad naszym stylem życia, możliwością zawierania nowych przyjaźni czy spotkań towarzyskich, tak ważnych w okresie studiów.

Jakie projekty są w realizacji i przygotowaniu? Jaki jest przewidywany harmonogram ich wprowadzenia na rynek?

W latach 2023–2025 planujemy kilka otwarć domów studenckich rocznie. Głównie w Warszawie, Łodzi i Trójmieście. Szukamy także kolejnych działek we Wrocławiu i Krakowie, a także na Śląsku – nasze plany zakładają oferowanie 7 tys. miejsc w sieci lub więcej, jeśli popyt potwierdzi, że warto dalej rozwijać naszą ofertę.

Skąd pomysł na akademiki premium – czym różnią się one od zwykłych, dla kogo są pomyślane?

Każdy z kolejnych otwieranych akademików premium Student Depot jest ulepszony, poszerzamy ofertę funkcjonalną części wspólnych i zapraszamy do współpracy najlepsze pracownie projektujące wnętrza i artystów, którzy nadają wyjątkowego charakteru każdemu z obiektów. W ostatnich latach przeprowadziliśmy modernizację mieszkań i części wspólnych akademików w Poznaniu, Łodzi i Lublinie. Stawiamy na szybki rozwój i pandemia nas w tym nie zatrzymuje, i cieszymy się bardzo, że polskie uczelnie deklarują zajęcia stacjonarne z elementami hybrydowych w tym roku akademickim, na co wszyscy bardzo długo czekaliśmy.

CV

Jolanta Bubel

odpowiada za rozwój sieci Student Depot od 2016 r. Wcześniej była dyrektorem operacyjnym w Learning Systems Poland i pracowała w EF Education. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Ile działających akademików liczy obecnie sieć i ile miejsc oferuje?

Student Depot ma aktualnie sześć działających akademików i łącznie 2400 miejsc. Najwięcej, po około 500, w Warszawie, Wrocławiu oraz Poznaniu. W Gdańsku mamy 350 łóżek i po około 300 w Lublinie i Łodzi.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu