fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Miliony metrów biur do usług

Walter Herz
Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce zajmuje już 3 mln mkw. biur. A to jeszcze nie koniec.

Aktywność firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu na największych rynkach biurowych w Polsce w I połowie 2019 roku podsumowała firma doradcza JLL. - W pierwszym półroczu najemcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wynajęli niemal 190 tys. mkw. biur, co przekłada się na jedną czwartą łącznego popytu w Polsce - podaje JLL.

- Jeszcze większe znaczenie sektora widoczne jest na głównych rynkach poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Lublin, Szczecin), gdzie prawie co drugi metr był wynajęty przez firmę reprezentującą tę branżę - wskazuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.

Dwie z trzech największych transakcji najmu w I połowie roku zostało podpisanych w Krakowie - Sabre zajęło 16 tys. mkw. w Tischnera Office, a Ailleron wynajął 8,6 tys. mkw. powierzchni w Podium Park B. Z kolei w Gdańsku Nordea podpisała umowę na 10,8 tys. mkw. w biurowcu Olivia Star.

Z danych ABSL wynika, że sektor usług dla biznesu zatrudnia dziś ok. 307 tys. osób, z perspektywą wzrostu do 336 tys. w I kw. 2020 r., a rozwój ten przekłada się bezpośrednio na sytuację na rynku biurowym.

- Z naszych szacunków wynika, że łącznie w całej Polsce centra usług dla biznesu zajmują już ok. 3 mln mkw., a patrząc na aktywność firm z tej branży w ostatnich latach, możemy się spodziewać wzrostu tego w nadchodzących w nadchodzących miesiącach - ocenia Mateusz Polkowski.

Jak wynika z danych JLL, najwyższy (58 -proc.) udział sektora w zajętej powierzchni biurowej przypada na Kraków. Drugie miejsce, z 53-proc., przypadło Łodzi, a trzecie z 49-proc. ponownie zajął Wrocław.

Kraków -58 proc.

Łódź - 53 proc.

Wrocław - 49 proc.

Lublin - 43 proc.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia 38 proc. Szczecin - 37 proc.

Poznań - 34 proc.

Trójmiasto - 34 proc.

Warszawa - 11 proc.

- Ambitne plany biznesowe sektora usług potwierdzają wysoką atrakcyjność inwestycyjną Polski. Są też istotną przesłanką dla podejmowania decyzji przez deweloperów i fundusze planujące rozwój swojego biurowego portfolio na polskim rynku - komentuje Jakub Sylwestrowicz, dyrektor ds. reprezentacji najemcy w JLL. - Wielu najemców z tej branży rozważa zarówno ekspansję w ramach już zajmowanych projektów biurowych, jak i otwarcie kolejnych centrów w nowych lokalizacjach. To z kolei prowadzi do coraz szybszego wzrostu podaży nowoczesnej powierzchni biurowej w miastach regionalnych.

Dynamiczny rozwój sektora usług oznacza nie tylko mocny popyt, ale również zmianę funkcji i charakterystyki nowoczesnych przestrzeni biurowych i samych przestrzeni do pracy.

- Konkurencja o kadry, zmieniające się potrzeby pracowników, ale również zróżnicowanie pokoleniowe i osobowościowe w zespołach stawia przed firmami nowe wyzwania jeśli chodzi o dobór oraz organizację przestrzeni biurowych. Znaczenia nabierają elastyczność powierzchni oraz – co może się wydawać zaskakujące – emocje i doświadczenia z nią związane - mówi Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor działu doradztwa ds. miejsca pracy w JLL.- A firmy z sektora usług dla biznesu zatrudniające tysiące pracowników stają się prekursorem zmiany na szeroko pojętym rynku przestrzeni biurowych - komentuje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA