fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Biura: Lublin bardzo atrakcyjny dla inwestorów

Fotorzepa
Miasto jest dobrym wyborem dla firm poszukujących oszczędności. Koszty operacyjne w Lublinie są niższe niż w Polsce centralnej o ok. 20 - 30 proc. Które miasta są jeszcze na podium?

Potencjał inwestycyjny polskich miast zbadała firma rekrutacyjna Antal. Analizie poddano osiem miast, które cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów. To Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Kraków, Szczecin, Lublin. Partnerami strategicznymi badania "Antal - Business Environment Assesment Study" są Cushman & Wakefield - międzynarodowa firma doradcza działająca na rynku nieruchomości, i Vastint - spółka budująca mieszkania, biurowce, hotele, a także zarządzająca nieruchomościami komercyjnymi.

Liderami w kategorii "Nieruchomości" są:

Lublin – 7,8 pkt (w 10-stopniowej skali),

Trójmiasto – 7,4 pkt,

Kraków – 7,2 pkt

- Analizując wskaźnik atrakcyjności nieruchomości w poszczególnych miastach, ocenie poddano: dojazd do biura komunikacją publiczną, jakość dostępnej powierzchni biurowej, dostępność przestrzeni biurowej, jakość usług dodatkowych w budynku lub w bezpośrednim sąsiedztwie, a także atrakcyjność stawek za powierzchnie biurowe - tłumaczą autorzy raportu. - W zależności od rodzaju inwestycji, warto wybrać miasto, które może się pochwalić najwyższym wskaźnikiem istotnej dla biznesu oceny. Dla jednych będzie to korzystna stawka, dla innych kreatywne wnętrza.

- Lublin po raz kolejny potwierdził swoją silną pozycję wśród najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym miast w Polsce. To niewątpliwie doskonały wybór dla firm poszukujących oszczędności z tytułu kosztów operacyjnych, które w Lublinie są o ok. 20 -30 proc. niższe niż w Polsce centralnej czy Zachodniej - mówi Agnieszka Gułaś, negocjator w dziale powierzchni biurowych w Cushman & Wakefield. - Dla potencjalnych inwestorów ważne są jednak nie tylko względy finansowe, ale także otoczenie biznesowe, jakość budynków biurowych oraz dostępność udogodnień poprawiających jakość życia mieszkańców. W Lublinie są one na najwyższym poziomie.

Eksperci zwracają uwagę, że przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych ważna jest relacja ceny do jakości biura. Stawki za wynajem powierzchni w badanych miastach wahają się od 13,30 euro za mkw. miesięcznie w Szczecinie, przez 14,75 euro za mkw. we Wrocławiu, po nawet 23,75 euro w Warszawie.

W Lublinie czynsze wywoławcze za biura to 12 euro za mkw. miesięcznie. Całkowity zasób powierzchni biurowej wynosi 194,2 tys. mkw. W budowie jest 20 tys. mkw. powierzchni. Liczba budynków biurowych to 48.

- Prognozy dla rynku biurowego pozostają nadal wyjątkowo pozytywne. Podaż nowoczesnej przestrzeni biurowej w Warszawie i głównych miastach regionalnych szacowna na ok. 10 mln mkw. plasuje Polskę na pozycji lidera w regionie CEE oraz w czołówce rankingu najdynamiczniej rozwijających się ryków w Europie - komentuje Radosław Kostka, ekspert Vastint Poland. - Warto zwrócić uwagę, że popyt na powierzchnie biurowe w głównych miastach regionalnych rośnie. Kluczowym najemcą są firmy sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W ubiegłym roku branża BPO, SSC, IT i R&D odpowiadała za blisko 60 proc. popytu na lokalnych rynkach biurowych (poza Warszawą) oraz 30 proc. w całej Polsce.

Raporty powstały w oparciu o ocenę prezesów, członków zarządów i dyrektorów departamentów w firmach obecnych w Polsce. Analizie poddano osiem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. To m.in.: infrastruktura, wskaźniki rynku pracy, potencjał edukacyjny, ocena lokalizacji jako miejsca do życia czy wsparcie administracji publicznej. Respondentów poproszono o ewaluację otoczenia biznesowego w miastach, w których działają, w skali 1-10. Raport został wzbogacony o twarde dane z rynku (koszty życia, stawki nieruchomości biurowych, wynagrodzenia oferowane przez pracodawców), dostarczone m.in przez: Antal, Cushman & Wakefield, Vastint, ABSL, GUS, NBP.

- Otoczenie biznesowe firmy w dużym stopniu wpływa na dynamikę rozwoju organizacji. Elementy takie jak infrastruktura czy potencjał powierzchni biurowej bezpośrednio przekładają się na wskaźniki efektywności finansowej - podkreśla Artur Skiba, prezes firmy Antal i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. - Równie ważny jest potencjał kapitału ludzkiego w regionie, wysoka konkurencyjność, dobrze rozwinięte środowisko biznesowe, a także innowacyjne rozwiązania i produkty. Wszystkie te czynniki tworzą zupełnie nową rzeczywistość inwestycyjną.

więcej  na łamach piątkowych "Nieruchomości"

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA