fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Magazyny idą na zachód

AdobeStock
Firmy zaczęły dostrzegać atuty Polski zachodniej, coraz chętniej lokując tam obiekty magazynowe - wynika z analiz firmy doradczej CBRE.

- Wzrost liczby nowych inwestycji spowodowany jest nie tylko zwiększeniem popytu i rekordowo niskim, bliskim zera wskaźnikiem pustostanów, ale również dobrą koniunkturą w Polsce. Inwestorzy zachęceni stabilną sytuacją gospodarczą kraju i sukcesem innych inwestycji w regionie, chętniej lokują tam swój kapitał - mówią analitycy CBRE. - Ponadto województwo lubuskie zapewnia im dobrą infrastrukturę drogową i bliskość niemieckiego rynku. Szczególnie widoczny jest intensywny rozwój nowych lokalizacji przemysłowo-logistycznych w rejonie Zielonej Góry, Świebodzina, Nowej Soli i Sulechowa.

Z raportu CBRE wynika, że województwo lubuskie ma ponad 351 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni magazynowej. - Tylko w 2018 r. wynajęto tam przeszło 74 tys. mkw., a każda dodatkowa powierzchnia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem inwestorów - mówią autorzy raportu. - Wskaźnik pustostanów jest bliski zeru. W budowie jest niemal 17 tys. mkw. magazynów, na które podpisane są już umowy najmu.

Autorzy raport podkreślają, że dzięki stosunkowo dużej dostępności pracowników i ośrodkom akademickim w Gorzowie i Zielonej Górze, inwestorzy mają łatwy dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej, w porównaniu np. z Poznaniem czy Wrocławiem.

- Znaczenie ma również bliskość niemieckiej granicy, co ułatwia dystrybucję na tamtejszy rynek. Co więcej, region może się pochwalić dobrze rozwiniętą siecią dróg ekspresowych i autostrad - mówią eksperci CBRE. -Zmodernizowana i rozbudowana infrastruktura transportowa jest jednym ze elementów wpływających w znaczny sposób na rozwój gospodarczy regionu. Przebiegają tam dwa ważne szlaki transportowe: północ-południe (S3) oraz wschód-zachód (A2). Obszar ten jest bardzo różnorodny pod względem ośrodków przemysłowych. Główne gałęzie to: chemiczna, elektroniczna, meblarska, tekstylno-konfekcyjna, przetwórstwa spożywczego i drzewna.

- Ten mały z punktu widzenia dostępności powierzchni magazynowych, region o wielkim potencjale ma przed sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest sąsiedztwo bardziej rozwiniętych rynków - aglomeracji Wrocławia, Poznania i Szczecina. Jednak to nie odstrasza ani rodzimych, ani zagranicznych inwestorów - mówi Aleksander Kuźniewski, dyrektor w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych na północną i zachodnią Polskę w CBRE. - Zainteresowanie tym obszarem nie słabnie przede wszystkim ze względu na dogodną lokalizację i połączenie drogą ekspresową z autostradą A2, co znacząco ułatwia transport. Potencjał województwa lubuskiego potwierdza także obecność międzynarodowych firm takich jak TPV Polska, SC Johnson, czy Borne Furniture - zwraca uwagę.

Według ekspertów CBRE w nadchodzących latach region zachodni ma szansę na jeszcze szybszy przyrost powierzchni magazynowej, napędzanej dużym popytem. - Każdy nowy obiekt cieszy się zainteresowaniem najemców i inwestorów, dlatego prognozy nie wydają się być tworzone na wyrost - podkreślają. - Dodatkowo, na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej inwestorzy mogą skorzystać z pomocy publicznej i zwolnienia z podatków jeśli spełnią odpowiednie kryteria prawne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA