fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Globalworth Poland znów zaszalało na zakupach

materiały prasowe
Firma wydała ponad 700 mln zł na nowe biurowce w Polsce, ale skorzystają na tym głównie zagraniczni inwestorzy.

Notowana na GPW spółka Globalworth Poland kupiła kompleks Warsaw Trade Tower o powierzchni 45 tys. mkw. za 133 mln euro (przejmie też kredyt z saldem 58 mln euro). Kompleks jest wynajęty w 88 proc., roczny dochód z czynszów przy takim obłożeniu szacowany jest na 9 mln euro. Firma kupiła również krakowski zespół Rondo Business Park o powierzchni najmu prawie 18 tys. mkw. za 33 mln euro. Kompleks jest wynajęty w 90 proc., roczny dochód z czynszów przy takim obłożeniu szacowany jest na 3 mln euro.

- Cieszymy się, że nasz polski portfel uzupełnia kolejna rozpoznawalna wieża biurowa Warszawy. Nieruchomość oferuje zarówno atrakcyjne dochody z wynajmu, jak również szeroki wachlarz możliwości w zakresie podniesienia jej wartości w przyszłości. Z kolei przejęcie Rondo Business Park w Krakowie ma solidne uzasadnienie strategiczne. Kompleks znajduje się obok zakupionego przez nas w ubiegłym roku Quattro Business Park, tworząc tym samym wiele możliwości synergii między tymi nieruchomościami. Jednocześnie transakcja ta powiększa nasze krakowskie portfolio do 100 tys. mkw. i pozwala nam jeszcze mocniej zaznaczyć obecność Globalworth w stolicy Małopolski. Kraków jest największym rynkiem w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce i jednym z największych w Europie, co generuje wysoki popyt na tamtejszym rynku biurowym – mówi cytowany w komunikacie Dimitris Raptis, dyrektor generalny Globalworth Poland i zastępca dyrektora generalnego w Globalworth, spółce działającej także w Rumunii.

Fundusz Globalworth ma 77,5 proc. akcji Globalworth Poland, a 21,6 proc. należy do południowoafrykańskiego REIT-u Growthpoint - to także udziałowiec funduszu Globalworth, ale nie większościowy.

Przed wspominanymi transakcjami Globalworth Poland wydał w Polsce pół miliarda euro na powiększenie portfela. Nieruchomości komercyjne w Polsce od lat są na celowniku dużych światowych graczy, którzy dzięki takim zakupom zapewniają stabilny strumień gotówki z najmu swoim akcjonariuszom czy zagranicznym emerytom. Dla polskiego kapitału rynek jest wciąż poza zasięgiem, próba utworzenia REIT-ów skończyła się klapą.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA