fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Biurowiec .KTW II z zielonym certyfikatem

materiały prasowe
Katowicki biurowiec został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Potwierdza to certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent.

- Uzyskany wynik 79,7 proc. to rekord na katowickim rynku biurowym, który stawia .KTW II wśród najlepszych projektów realizowanych w kraju - czytamy w komunikacie spółki TDJ Estate, dewelopera katowickiego kompleksu biurowego. - System certyfikacji BREEAM to standard branży nieruchomości w ocenie oddziaływania budynków na środowisko. Ocenie jest poddawane: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia i innowacje.

- .KTW II powtarza sukces .KTW I, który za etap projektowy także otrzymał ocenę Excellent. Uzyskane wyniki napawają nas dumą - mówi cytowany w komunikacie Maciej Wójcik, partner zarządzający TDJ Estate. - .KTW II osiągnął maksymalne wyniki w kategoriach: transport i zarządzanie zużyciem wody. Doceniona została dogodna lokalizacja biurowca w ścisłym centrum miasta, która zapewnia dostępność środków komunikacji publicznej i rozbudowaną infrastrukturę drogową i rowerową. Audytorzy zwrócili też uwagę na rozwiązania zorientowane na oszczędność wody i energii elektrycznej. Wśród ekologicznych technologii zaprojektowanych w budynku są m.in. szybkie windy o niskim poborze mocy, specjalna armatura sanitarna i klimatyzacja z efektywnym odzyskiem ciepła i funkcją tzw. free cooling, która umożliwia wykorzystanie darmowych pokładów chłodu z powietrza do schłodzenia wnętrz obiektu. Oszczędności powstaną również dzięki inteligentnemu systemowi sterowania, który zautomatyzuje pracę klimatyzacji, wentylacji, oświetlenia oraz kontroli dostępu.

Dodaje, że przepustką do uzyskania tak wysokiego wyniku stały się też rozwiązania sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu użytkowników biurowca. - Bioróżnorodna zieleń, tereny sportowo-rekreacyjne w okolicy, materiały ograniczające poziom hałasu - to tyko niektóre z rozwiązań zwiększających komfort najemców. Tym samym projekt .KTW II zgłasza gotowość do uzyskania certyfikacji WELL według założeń IWBI (The International WELL Building Institute) - mówią przedstawiciele dewelopera.

- W miejscu pracy często spędzamy więcej czasu niż w domu, dlatego w projektowaniu .KTW wiele uwagi poświęciliśmy kwestiom zaspokojenia potrzeb przyszłych użytkowników kompleksu. Dążyliśmy do zapewnienia im komfortu środowiska pracy i bezpieczeństwa - mówi Kamil Krępa, dyrektor ds. komercjalizacji w TDJ Estate.

.KTW II sięga już wysokości ok. 25 metrów nad poziomem gruntu (trwa zbrojenie stropu poziomu +6). - Na tempo prac istotny wpływ ma tzw. system samowznoszący, zamontowany w czterech sekcjach trzonu budynku. Jest używany do wykonania konstrukcji żelbetowej obiektu. Wcześniej tę technologię stosowano m.in. przy budowie tzw. „szkieletora" w Krakowie i Sky Tower we Wrocławiu. Za sprawą .KTW II po raz pierwszy wykorzystuje się ją w Katowicach - opowiada inwestor.

.KTW II w 2022 r. dostarczy na rynek niemal 40 tys. mkw.powierzchni biurowej w otoczeniu katowickiej Strefy Kultury. Będzie najwyższym budynkiem biurowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii tworzącym wspólnie z .KTW I kompleks o łącznej powierzchni ponad 62 tys. mkw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA