fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Półmilionowy Poznań

Business Garden Poznań
materiały prasowe
O 85,7 tys. mkw. biur powiększył się w ubiegłym roku poznański rynek. W sumie Poznań ma już 564,8 tys. mkw. powierzchni biurowej - podaje firma doradcza Cushman & Wakefield.

Z analiz wynika, że wskaźnik powierzchni niewynajętej wzrósł w Poznaniu o 3,6 pkt proc. Wynosi 10,8 proc. W budowie są dwa biurowce o łącznej powierzchni 51,1 tys. mkw. Bazowe stawki najmu wynoszą 14,5 euro za mkw. miesięcznie. - Popyt w ubiegłym roku był niemal o 42 proc. mniejszy niż w 2018 roku - podaje Cushman & Wakefield.

W ubiegłym roku oddano do użytku dziesięć biurowców o łącznej powierzchni 85,7 tys. mkw. Największym z nich był drugi etap kompleksu Business Garden Poznań należący do firmy Vastint. Kompleks składa się z pięciu budynków biurowych o łącznej powierzchni 46,100 mkw. Ponadto do użytku oddane zostały pierwsze dwa budynki z kompleksu Nowy Rynek o łącznej powierzchni 30,7 tys. mkw.

- Ze względu na relatywnie wysoki przyrost powierzchni w 2019 roku większość nowych inwestycji w Poznaniu została wstrzymana do momentu oceny wpływu szczytu podaży rynek biurowy - mówi cytowany w komunikacie Jan Szulborski, ekspert Cushman & Wakefield.

W 2019 roku wynajęto w Poznaniu 40,7 tys. mkw. Popyt w porównaniu z poprzednim rokiem spadł o niemal 42 proc. - Ponad 62 proc. wszystkich umów stanowiły nowe umowy, a renegocjacje i ekspansje stanowiły odpowiednio 29 i 9 proc.. Do największych transakcji najmu w 2019 roku możemy zaliczyć umowy zawarte przez najemców w kompleksie Business Garden Poznań (3,4 tys. mkw. - nowa umowa) oraz w budynku Andersia Business Center (3 tys. mkw.– renegocjacje oraz ekspansja) - podają eksperci Cushman & Wakefield. - Trzecią co do wielkości transakcją było odnowienie umowy najmu przez spółkę Arvato w budynku Centrum Biurowe Globis (2,79 tys. mkw.).

- Firmy planujące swój rozwój w stolicy Wielkopolski doceniają przede wszystkim stabilność i przewidywalność tego rynku. Od dawna rozwija się tutaj sektor usług BPO/SSC, głównie w segmencie F&A, IT oraz call/service center, ale pojawiają się też całkiem nowe podmioty - mówi Grzegorz Bobrowski, ekspert Cushman & Wakefield. - Niemal 50 proc. dostępnej powierzchni biurowej w Poznaniu jest zlokalizowana w ramach kompleksie Business Garden Poznań. Patrząc na pozostałą część rynku, dostępność powierzchni jest ograniczona, zwłaszcza dla najemców poszukujących powierzchni biurowej przekraczającej 1 tys. mkw. - dodaje.

Średnie stawki za powierzchnie biurowe w centrum Poznania w 2019 roku to 14,50 euro miesięcznie. - Ograniczona dostępność powierzchni biurowej w centrum Poznania może doprowadzić do presji na wzrost stawek bazowych lub zmniejszanie pakietu zachęt - przewidują analitycy.

W budowie są dwa budynki biurowe o łącznej powierzchni 51,1 tys. mkw., z czego budynek Giant Office (Giant Invest – 15,3 tys. mkw.) zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2020 roku, a kolejna faza kompleksu Nowy Rynek (Skanska – 35,8 tys. mkw.) w drugiej połowie 2021 roku.

- Rozwój rynku biurowego w Poznaniu w ostatnim czasie jest bardzo zauważalny, również dzięki wzrostowi zainteresowania powierzchniami coworkingowymi - komentuje Grzegorz Bobrowski. - Obecni tutaj operatorzy notują doskonałe wyniki, co z pewnością zachęci inne firmy zajmujące się wynajmem powierzchni elastycznych do otwarcia kolejnych lokalizacji w Poznaniu w niedługim czasie - przewiduje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA