Argon w rękach filipińskiego inwestora

Grupa ISOC podpisała ostateczną umowę zakupu budynku Argon, który jest częścią kompleksu biurowego Alchemia w Gdańsku. Wartość transakcji to ok. 92 mln euro netto.

Aktualizacja: 07.03.2019 11:20 Publikacja: 07.03.2019 11:08

Foto: materiały prasowe

To nie tylko największa transakcja w historii firmy Torus, dewelopera obiektu, ale też trójmiejskiego rynku biurowego. To także jedna z największych transakcji sprzedaży pojedynczego budynku biurowego w miastach regionalnych.

Argon, trzeci etap Alchemii, to jeden z największych wolnostojących biurowców w Polsce. Całkowita powierzchnia najmu to niemal 38 tys. mkw., z czego na biura przypada ponad 36 tys. mkw. Budynek jest wynajętyw niemal 90 proc. Najemcami są m.in. Lufthansa Systems Poland, Marine Harvest, Luxoft, Grupa Wirtualna Polska. Na parterze, na powierzchni prawie 2 tys. mkw. działa dziesięć lokali usługowo-handlowych. Budynek jest certyfikowany w LEED na najwyższym poziomie Platinum.

Kupujący Argon to filipińska firma, Grupa ISOC, która zwiększa aktywność inwestycyjną na polskim rynku. ISOC prowadzi projekty w zakresie logistyki łańcucha chłodniczego, energii, infrastruktury i nieruchomości na Filipinach. Michael Cosiquien, prezes Grupy ISOC powiedział, że firma realizuje długofalową strategię inwestowania w atrakcyjne projekty nieruchomościowe, które utrzymują wysoką wartość pomimo stale zmieniającego się rynku. - Argon i nasze pozostałe inwestycje w Polsce to aktywa wnoszące znaczną wartość do naszego obecnego portfela. Cieszy nas wysoka jakość projektów, które są tu dostępne - powiedział Michael Cosiquien. - Mamy nadzieję, że rozwiniemy w Polsce portfel inwestycji, które będziemy utrzymywać długoterminowo.

- Konsekwentnie realizujemy naszą strategię deweloperską. Tworzymy powierzchnie, które doceniają najemcy, a budynki stanowią utrzymujący wartość w czasie produkt inwestycyjny, co znajduje potwierdzenie w zainteresowaniu funduszy - mówi Marek Paliświat, wiceprezes spółki Torus.

Torus, uwzględniając Argon, zrealizował do tej pory sześć transakcji sprzedaży nieruchomości biurowych pięciu różnym funduszom (pięć budynków Arkońska Business Park oraz trzy etapy Alchemii) za łączną kwotę niemal 280 mln euro. Torus odpowiada za ponad połowę (niemal 65 proc.) transakcji zrealizowanych przez trójmiejskich deweloperów.

- Sprzedaż budynku Argon jest wielkim sukcesem. To największa w historii inwestycyjna transakcja biurowa w Trójmieście a jednocześnie wejście na rynek nowego długoterminowego inwestora zagranicznego - komentuje mówi Marcin Kocerba z firmy doradczej Cushman & Wakefield, która reprezentowała firmę Torus. - O powodzeniu zadecydowała jakość biurowca doceniona przez najemców, wyjątkowa oferta usług i udogodnień dla pracowników  kompleksu Alchemia, strategiczna lokalizacja w centrum największego trójmiejskiego hubu biznesowego i niesłabnący potencjał rozwoju rynku biurowego w Gdańsku. Grupa ISOC jest reprezentowana w Polsce przez swojego partnera - spółkę Augusta Cracovia.

Transakcja została sfinansowana przez Bank BGŻ BNP Paribas.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu