fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Polnord przejrzy opcje

Deweloper mieszkaniowy szuka doradcy, który pomoże w napisaniu scenariuszy na przyszłość.

Zarząd rozpoczął przegląd opcji strategicznych dla spółki w związku z ujawnieniem zwiększenia zainteresowania inwestorów podmiotami z branży deweloperskiej. Celem jest długoterminowy wzrost wartości Polnordu.

Rozważane jest m.in. znalezienie inwestora strategicznego lub zawarcie aliansu strategicznego. Na razie zarząd szuka doradcy.

Pod koniec 2015 r. Polnord trafił pod kontrolę funduszy oraz PKO i BGK, wcześniej należał do podmiotów kojarzonych z Ryszardem Krauzem. Rynek spekulował, że może dojść do mariażu Polnordu z LC Corp, innym deweloperem, który znalazł się pod kontrolą inwestorów finansowych (po części tych samych, co w Polnordzie). Tymczasem pod koniec ub.r.9,9 proc. akcji kupiła Grupa Murapol. Nowy inwestor podkreślił, że nabycie pakietu to inwestycja pasywna, ale w przyszłości możliwe jest zwiększanie zaangażowania.

W 2017 r. Polnord zwiększył sprzedaż mieszkań o prawie 36 proc., do 1,39 tys., a Murapol o 18,5 proc., do 3,61 tys.

Murapol ujawnił, że zainwestował w 4,99 proc. giełdowego dewelopera ponad 18 mln zł, co oznaczałoby że zapłaciła średnio ponad 11 zł za papier. Bieżący kurs to 10,2 zł. Analitycy DM BOŚ niedawno zalecali trzymać papiery Polnordu z ceną docelową 9,5 zł

Konsolidacja wśród deweloperów mieszkaniowych postępuje. W 2017 r. Dom Development mocno zwiększył skalę biznesu przejmując niepubliczny Euro Styl, z kolei Archicom kupił mLocum zmieniając się z gracza wrocławskiego w ogólnopolskiego. LC Corp przeszedł w ręce funduszy inwestycyjnych po wyjściu miliardera Leszka Czarneckiego. Ostatnio Goldman Sachs przejął w wyniku wezwania kontrolę nad Robygiem, którego – po wyciśnięciu drobnych akcjonariuszy – ma wycofać z parkietu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA