fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Elastyczne biura wchodzą do Poznania

W poznańskim biurowcu przy al. Niepodległości coworkingowe powierzchnie biurowe otwiera Regus.
materiały prasowe
W stolicy Wielkopolski rozwija się również rynek powierzchni coworkingowych.
Stolica Wielkopolski oferuje 455 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Wskaźnik pustostanów to 8,6 proc. – podaje Grzegorz Bobrowski, negocjator w dziale powierzchni biurowych w firmie doradczej Cushman & Wakefield. W budowie jest ok. 100 tys. mkw. powierzchni. Wśród powstających biurowców są m.in. Business Garden II i Pixel II.
– Deweloperzy planują zarówno wieże (np. Andersia Silver) i kameralne budynki (np. Giant Office), jak i kompleksy multifunkcyjne (Nowy Rynek). Coraz częściej wspomina się też o wielofunkcyjnej inwestycji Starej Rzeźni – wskazuje Grzegorz Bobrowski. – Stabilny rozwój rynku zapewniają głównie działające już w Poznaniu firmy, szczególnie banki, branża IT oraz BPO/SSC – podkreśla. Dodaje, że w stolicy Wielkopolski rozwija się również rynek powierzchni coworkingowych. – W ostatnim czasie w biurowcu Maraton otwarto Business Link, a Regus zajął swoją drugą poznańską lokalizację przy al. Niepodległości – opowiada ekspert Cushman & Wakefield. – Obie inwestycje pokazują rosnący coworkingowy potencjał miasta oraz coraz większe znaczenie startupów – podkreśla. Także z najnowszych danych Polish Office Research Forum wynika, że poznański rynek biurowy rośnie w siłę. – Poznań zajmuje już trzecie miejsce w kraju pod względem ilości elastycznych przestrzeni do pracy i coworkingu – podaje PORF. Stolicę Wielkopolski wyprzedzają tylko Warszawa i Kraków.

Potrzebni specjaliści

– Biura coworkingowe, elastyczne umowy najmu, wnętrza pobudzające kreatywność są coraz ważniejszym kryterium wyboru siedziby przez firmy – komentuje Rafał Gabteni, dyrektor w Regus Poland. – Na świecie obserwujemy ogromne zmiany w sposobie, w jaki biznes organizuje swoje biura. Coraz większy nacisk kładzie się na elastyczność, możliwość współpracy, networking i efektywność – podkreśla. Przypomina, że rosnący trend wynajmu elastycznych biur potwierdzają międzynarodowe badania Regus „The Workplace Evolution", przeprowadzone wśród 20 tys. specjalistów ze 100 krajów, w tym z Polski. 66 proc. badanych przez firmę osób spodziewa się wzrostu zapotrzebowania na biura coworkingowe i elastyczne przestrzenie biurowe, a także krótkoterminowe kontrakty najmu. – Co ciekawe, wśród polskich przedsiębiorców takie przekonanie wyrażało więcej, bo aż 78 proc., respondentów – podaje Rafał Gabteni. Na zmieniające się wymagania pracowników, które wykraczają poza standardowe powierzchnie biurowe, wskazują także autorzy raportu „Business Environment Assessment Study", sporządzonego przez Antal i CBRE. – Coraz większą popularnością cieszą się przestrzenie coworkingowe i cocreatingowe – podają. – Dzięki zróżnicowanej i atrakcyjnej ofercie tutejszego rynku nieruchomości, miasto może zaproponować rozwiązania odpowiadające nowym potrzebom biznesu. Swoją obecność na poznańskim rynku biurowym coraz silniej zaznacza Regus. Firma otworzyła centrum przy al. Niepodległości. Zapowiada otwarcia kolejnych biur w Poznaniu.

Edukacja i bezpieczeństwo

– Władze miasta od kilku lat prowadzą intensywne działania, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz tworzenie dobrych warunków dla rozwoju biznesu – komentuje Dominik Pekról, ekspert Antal Engineering & Operations w Poznaniu. – Zmiany te są dostrzegane i doceniane na arenie międzynarodowej. Inwestorzy coraz poważniej rozpatrują kandydaturę miasta przy lokowaniu nowego biznesu. Biorąc pod uwagę sektor SSC/BPO oraz IT, na korzyść działa brak przesycenia dużymi inwestycjami i relatywnie większa dostępność pracowników niż w wielu podobnie rozwiniętych ośrodkach – wyjaśnia. Marta Kikulska, konsultant Antal, zauważa zaś, że sytuacja na poznańskim rynku SSC/BPO jest relatywnie stabilna. – Systematyczny rozwój centrów usług w regionie wiąże się ze stałym zapotrzebowaniem na specjalistów i menedżerów z kompetencjami lingwistycznymi – mówi. – W stolicy Wielkopolski, w porównaniu z innymi regionami, nowych inwestycji w obszarze SSC/BPO jest stosunkowo niewiele, dlatego każde nowe centrum cieszy się dużym zainteresowaniem i może liczyć na znaczny odzew ze strony kandydatów. Jak wynika z analiz, inwestorzy doceniają także duży potencjał edukacyjny miasta, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników. Z danych GUS wynika, że w Wielkopolsce uczy się ponad 130 tys. studentów. – W porównaniu do Trójmiasta, Łodzi i Wrocławia stolica Wielkopolski zdecydowanie przoduje pod względem kształcenia przyszłych pracowników. Najwięcej jest lingwistów (ponad 15 tys.), finansistów (niemal 15 tys.) oraz studentów IT (ponad 6 tys.) – podają autorzy raportu. Zwracają też uwagę, że miliardowe inwestycje, które będą niosły za sobą pozytywne zmiany i przyciągną kolejnych inwestorów, ogłoszono niedawno także na rynku przemysłowym. – W niedalekiej przyszłości atrakcyjność biznesowa Poznania może jeszcze wzrosnąć – przewiduje Dominik Pekról. Stolica Wielkopolski jest doceniana także jako atrakcyjne miejsce do życia. – Jednym z największych atutów miasta, jest wyróżniająca się na tle innych lokalizacji, oferta handlowa. Wysoko oceniana jest również jakość środowiska naturalnego, która coraz częściej wpływa na saldo migracji – podaje ekspert firmy Antal. – Na uwagę zasługuje także fakt, że mieszkańcy zagłębia Wielkopolski czują się bezpieczniej niż łodzianie czy wrocławianie. masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.gawronska@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA