Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.06.2020 18:28 Publikacja: 03.06.2020 21:00
Foto: fot. PIETRUSZKO ANNA
Na rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 r. nasi przyjaciele z KARTY przygotowali wyjątkowy materiał, który publikujemy dziś w „Rzeczpospolitej”. To 21 tez o Solidarności nawiązujących do słynnych 21 postulatów, które w sierpniu 1980 roku spisali na sklejce i wywiesili w Stoczni Gdańskiej im. Lenina Arkadiusz Rybicki, dziś już śp., i Maciej Grzywaczewski, młodzi działacze Ruchu Młodej Polski, uczestnicy strajku, który miał zmienić historię Polski.
O ile tablice ze Stoczni Gdańskiej były zbiorem głównie politycznych postulatów zbuntowanych wobec komunistycznej władzy robotników, o tyle materiał przygotowany przez KARTĘ ma zupełnie inny cel. Ma demitologizować szereg nieprawd narosłych przez 40 lat wokół Solidarności, zarówno w epoce „karnawału”, jak i później, aż po dzień dzisiejszy. Mało kto w Polsce czy na świecie kwestionuje zarówno jej historyczną rolę, jak i przekonanie, że jest naszym oryginalnym, narodowym wkładem w dzieje XX wieku, ale już zarówno tożsamość, jak też dziedzictwo Solidarności są kwestią sporu oraz politycznych rozgrywek.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rosja kontynuuje zmasowane ataki na ukraińskie miasta. Tym razem celem padła także polska inwestycja – fabryka B...
Władza zajmująca się sobą przestaje zajmować wyborców. Spory o spotkanie Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim...
Skandaliczne słowa Grzegorza Brauna o komorach gazowych w Auschwitz to nie tylko fałsz historyczny, lecz realne...
Po tym, jak lider Konfederacji Korony Polskiej zaprzeczył istnieniu ludobójstwa w Auschwitz, żadne ugrupowanie p...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Trzeba mieć na uwadze, że ktoś może preferować niższy standard życia i większą odległość od innych ludzi zamiast...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas