fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Będziemy żałowali odejścia Mattisa z administracji Trumpa

AFP
Od kiedy Republikanie stracili większość w Izbie Reprezentantów w listopadzie można było się spodziewać, że Donald Trump jeszcze szybciej zacznie zwalniać swoich współpracowników, aby pokazać, kto tu rządzi. Ale mało kto oczekiwał, że ta miotła obejmie szefa Pentagonu.

James Mattis był powszechnie uważany za gwaranta zachowania strategicznych interesów Ameryki w trakcie nieraz chaotycznej prezydentury. W minionym roku to w znacznym stopniu pod jego wpływem Trump zaniechał przynajmniej publicznie podważania sensu istnienia NATO. W podobny sposób czterogwiazdkowy generał dbał o utrzymanie tradycyjnej polityki powstrzymania Chin w oparciu o azjatyckich sojuszników Ameryki.

Czytaj także:

Szef Pentagonu opuszcza Trumpa. Jim Mattis złożył rezygnację

Tego sekretarzowi obrony nie udało się jednak w nie mniej strategicznym regionie: na Bliskim Wschodzie. Aby uzyskać chwilowy sukces, pokazać wyborcom, że dotrzymuje słowa i dać im prezent pod gwiazdką, Trump ogłosił całkowite wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii. Jeszcze w czwartek Mattis, już z gotowym podaniem o dymisję, próbował od tego odwieść prezydenta. Bez skutku.

W Syrii amerykańskich żołnierzy jest niewielu - ale nawet symboliczna ich obecność była ważna. Ruch Trumpa wygląda jednak na powtórkę błędu, jaki popełnił w tym regionie Barack Obama opuszczając wielu amerykańskich sojuszników i powstrzymując się od interwencji w syryjskiej wojnie. To zachęciło Rosję do interwencji w Syrii, ale także na Ukrainie. Teraz Kurdowie, podobnie jak demokratyczna opozycja w Syrii i inni alianci Waszyngtonu mogą uznać, że na Ameryce polegać nie można.

To samo pytanie może też zrodzić się w polskich głowach. To z przedstawicielami Pentagonu jeszcze w tym tygodniu nasi negocjatorzy prowadzili rozmowy o większej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Teraz będą musieli poczekać na nowego partnera. Oby się na nim nie zawiedli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA