fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze wyborcze

Chrabota: Twój głos w tych wyborach jest głosem za wolnością

Rzeczpospolita, Konrad Siuda
Wybierzmy suwerenną i demokratyczną Polskę. Brońmy jej przy urnach. To najważniejsze wybory od upadku komunizmu.

Przed tymi wyborami sondaże są jednoznaczne, ale czy stanie się tak, jak wróżą, dowiemy się dopiero po przeliczeniu głosów. Dlatego przestrzegam sympatyków Zjednoczonej Prawicy przed przedwczesnym entuzjazmem. Polityczna przewaga nie jest dana na zawsze, dobra passa kiedyś się kończy, więc każdy triumfalizm jest zapowiedzią jakiejś przyszłej porażki.

Opozycja zrobiła w kampanii wiele, dużo więcej niż w wyborach do europarlamentu, ale mam poważne wątpliwości, czy wszystko, co mogła. A to właśnie od jej wysiłku zależało i nadal zależy przywrócenie politycznej równowagi w państwie. Rozumiem tę równowagę w myśl polskiej konstytucji. To kohabitacja kontrolujących się władz, a nie jednowładztwo nawet najbardziej prawej i sprawiedliwej monopartii. Tylko konstytucyjne mechanizmy kontroli i równowagi chronią przed pokusą nadmiernej dominacji większości, czego nieraz byliśmy świadkami w ciągu ostatnich lat i co jest nieodmiennie ryzykowne dla przyszłości Polski. Tak, w tych wyborach prawdziwą stawką jest przywrócenie mechanizmu kohabitacyjnego, czego gwarantem może być tylko jakaś forma sukcesu opozycji. Ale nawet jeśli się tego nie doczekamy, nie nastąpi żaden kres polskiej historii, tylko jej nowy, fascynujący rozdział.

Od tych, którzy będą go pisali, oczekuję przede wszystkim odpowiedzialności za państwo pojmowane w sposób demokratyczny, co w pierwszej kolejności oznacza poszanowanie konstytucji i jej ducha. Szacunek i prawa dla każdej, również parlamentarnej, mniejszości. Dbałość o ogół obywateli, zachowanie niezawisłości sądów czy poszanowanie wolności gospodarczej. To nie tylko moje oczekiwania, ale również elementarne warunki przetrwania wolnego i rosnącego w siłę polskiego państwa. Niech nie dane nam będą szaleństwa, obsesje i naiwność w polityce międzynarodowej, próby skłócania między sobą obywateli czy zamachy na ich tożsamość. Z tej perspektywy nie jest ważne, kto wygra te wybory, kto będzie rządził, oczekiwania zawsze są i będą takie same.

W dniu, kiedy ukazuje się ten numer „Rzeczpospolitej", do głosowania zostało nam ledwie kilkadziesiąt godzin. Nie marnujmy ich na roztrząsanie, czy trzeba, czy warto iść głosować. Tę decyzję trzeba podjąć już dziś. Zgodnie z sumieniem, a nie sondażowymi kalkulacjami. Zagłosujmy w tych wyborach za wolną, suwerenną, demokratyczną Polską. Brońmy jej swoim głosem, bo trudno mieć wątpliwości, że to najważniejsze wybory od upadku komunizmu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA