fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze ekonomiczne

Michał Niewiadomski: Mięso tylko dla bogatych

Adobe Stock
Wegetarianizm nie jako efekt decyzji konsumenta, lecz ekonomiczna konieczność? Może do tego dojść prędzej, niż miłośnicy schabowego się spodziewają.

Coraz więcej Polaków ogranicza spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Przybywa barów oraz restauracji wegańskich i wegetariańskich, a do wytwarzania sojowych parówek i bezmięsnej szynki biorą się nawet tradycyjni producenci wędlin. Ten trend, widoczny jeszcze przed pojawieniem się Covid-19, pandemia tylko wzmocniła. Z badań, które opisujemy w tym wydaniu „Rzeczpospolitej", wynika, że w czasach koronawirusa 40 proc. Polaków zmieniło nawyki żywieniowe, a z tych osób co czwarta je mniej mięsa, prawie co piąta korzysta z jego zamienników, a co dziesiąta ograniczyła nawet ilość nabiału w diecie.

Sam nie jem mięsa od 26 lat, więc kibicuję przechodzącym na wegetarianizm. Jednak wolność wyboru i decyzja o zmianie diety to jedno. Drugie to, że bezmięsny jadłospis może być coraz częściej wynikiem zmian klimatycznych, starań o ochronę środowiska i gospodarczych skutków tych procesów. „Produkcja mięsa" – muszę użyć tego określenia, choć go nie lubię – pociąga za sobą olbrzymie zużycie nie tylko wody, ale i roślin potrzebnych na paszę. Amazonia jest wypalana i wycinana po to, by uprawiać rośliny do karmienia zwierząt, a także wypasania bydła.

Czytaj także: Podczas pandemii Polacy rezygnują z mięsa

Czysta słodka woda staje się coraz trudniej dostępnym zasobem i jest tylko kwestią czasu, gdy kolejne sektory gospodarki zużywające ogromne ilości tego surowca będą obciążane dodatkowymi opłatami za jego wykorzystanie. Gdy dodamy do tego stepowienie i pustynnienie całych połaci planety – co nie omija również Europy, w tym Polski – widać, że rolnictwo będzie musiało się skupić na produkcji przede wszystkim roślinnej, bo mięso będzie po prostu bardzo drogie. I dobrze.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA