fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

PKP PLK: w maju umowa z wykonawcą odcinka Rail Baltica Sadowne-Czyżew

Bloomberg
W drugiej połowie maja PKP PLK planują podpisać umowę z firmą, która będzie modernizować 35-km odcinek Sadowne-Czyżew międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica - poinformowało PAP PKP PLK.

Termin podpisania umowy przesunięto, dlatego dopiero w czerwcu - a nie jak wcześniej zapowiadano od 14 kwietnia - będą utrudnienia dla podróżnych na tym odcinku i zmiany w rozkładzie jazdy.

"Nie przewidujemy całkowitego zamknięcia linii, ruch pociągów prowadzony będzie jednotorowo" - poinformowało PAP biuro prasowe PKP PLK.

Modernizacja 35-km odcinka Sadowne-Czyżew jest dofinansowana z UE w ramach CEF (Connecting Europe Facility - "Łącząc Europę"). "Szacowany koszt inwestycji to ok. 650 mln zł" - podało PKP PLK. Inwestycja ma być realizowana w latach 2017-2019.

Będą m.in. przebudowane stacje w Małkini i Sadownem. Do potrzeb osób, które mają trudności z poruszaniem się, będą m.in. dostosowane perony i inne elementy infrastruktury.

Prace obejmą ponadto m.in przebudowę trzech mostów, jedenastu przepustów pod torami, wiadukt kolejowy w Małkini, 11 przejazdów. Na moście na rzece Bug będzie zbudowany nowy, dodatkowy tor. Dodatkowy tor powstanie także na odcinku Prostyń-Bug-Małkinia, by na tej trasie można było realizować więcej połączeń - poinformował Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

Międzynarodowa trasa kolejowa E75 Rail Baltica jest częścią pierwszego transeuropejskiego korytarza transportowego z Berlina do Helsinek przez Warszawę, Kowno, Rygę i Tallin. Jak podkreślały wcześniej władze PKP PLK, to jedyne połączenie kolejowe, które łączy Polskę z krajami nadbałtyckimi. Od Warszawy linia biegnie przez Białystok, Ełk, Suwałki do granicy z Litwą w Trakiszkach. W Polsce to łącznie 341 km.

Głównym efektem modernizacji Rail Baltica ma być znaczne skrócenie czasu przejazdu pociągów na trasie Warszawa-Białystok (z obecnych dwóch i pół godziny do 90 minut), bo pociągi pasażerskie będą mogły po zmodernizowanych torach jeździć z prędkością 160 km/h, a towarowe 120 km/h. Ma być też bezpieczniej, będą bowiem przebudowane wszystkie przejazdy, skrzyżowania - zapowiadało wcześniej PKP PLK.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA