fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

PKP Cargo wypłaci dywidendę i kupi wagony

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Zarząd proponuje, aby z ubiegłorocznego zysku spółki przeznaczyć na każdą akcję po 1,5 zł. Planuje też przeznaczyć do 368,4 mln zł na zakup wagonów do przewozu kontenerów.

Zarząd PKP Cargo rekomenduje, aby z 253,9 mln zł ubiegłorocznego zysku netto spółki matki przeznaczyć do podziału pomiędzy akcjonariuszy kwotę 67,2 mln zł. Jeśli jego propozycja zostanie zaakceptowane przez walne zgromadzenie, wówczas na każdą akcję przypadnie po 1,5 zł. Rekomendację pozytywnie już zaopiniowała rada nadzorcza. W kilku poprzednich latach PKP Cargo nie wypłacało dywidendy. Ostatni raz miało to miejsce w 2015 r. Wówczas wyniosła ona 2,46 zł na walor.

PKP Cargo opublikowało też prognozę tegorocznego zysku EBITDA dla grupy kapitałowej. Ma on wynieść 1,15 mld zł. W 2018 r. sięgał 907 mln zł. To oznacza, że zarząd chce poprawić zysk EBITDA o ponad 27 proc. Z właśnie opublikowanych, zaudytowanych danych za 2018 r. wynika, że grupa wypracowała w tym czasie ponad 5,2 mld zł przychodów i 183,9 mln zł czystego zarobku. W stosunku do 2017 r. oba wyniki wzrosły odpowiednio o 10,7 proc. oraz o 125,2 proc. Opublikowane dane były zgodne z szacunkami zarządu przedstawionymi w ubiegłym tygodniu.

W najbliższych latach PKP Cargo planuje istotne inwestycje w tabor kolejowy. Rada nadzorcza wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania poprzez zawarcie z Tatravagónka ze Słowacji umowy na dostawę 936 nowych wagonów platform przeznaczonych do przewozów kontenerów. Kontrakt ma być zrealizowany do końca 2022 r. Z jego harmonogramu wynika, że w tym roku powinno być dostarczonych 50 wagonów, a w następnych latach kolejno 400 szt., 298 szt. i 188 szt. Wartość umowy nie powinna przekroczyć 368,4 mln zł. PKP Cargo przekonuje, że zawarcie kontraktu stanowi istotny element budowania silnej i stabilnej pozycji konkurencyjnej grupy. Jednym z najważniejszych celów strategicznych firmy jest rozwój przewozów intermodalnych w relacjach krajowych i zagranicznych ze szczególnym wykorzystaniem tranzytowego położenia Polski na Nowym Jedwabnym Szlaku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA