fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koalicja Obywatelska

Budka pozwał TVP za „paragon hańby”. Co zarzuca telewizji?

Fotorzepa/ Piotr Guzik
Wiceszef Platformy Obywatelskiej Borys Budka złożył do sądu pozew przeciwko Telewizji Polskiej w sprawie tzw, „paragonu hańby”, użytego przez polityka w czasie zeszłotygodniowej debaty przedwyborczej w TVP Info. Domaga się sprostowania na antenie i na stronie stacji.

„Dziś o 9.05 złożyłem w sądzie wnioski  przeciwko TVP oraz Samuelowi Pereirze. Mam nadzieję, że sąd  podzieli prawomocne stanowisko Sądu Okręgowego w Warszawie co do dopuszczalności trybu wyborczego i wkrótce TVP i Pereira będą prostować nieprawdziwe informacje podawane na mój temat” - napisał w poniedziałek Budka na Twitterze.

Sprawa dotyczy zeszłotygodniowej debaty w TVP Info, w czasie której pokazał rachunek za dwa opakowania leku Valcyte, podawanego osobom po przeszczepach. Na paragonie z 30 września br. można było zobaczyć, że za jedną sztukę leku zapłacono 1041,18 zł. W reakcji na to przedstawiciele obozu rządzącego zarzucili Budce podawanie nieprawdy, gdyż lek wskazany na paragonie znajduje się na liście refundacyjnej. Od 1 września kosztuje tylko 3,20 zł.

Budce wytknął to m.in. szef portalu TVP Info Samuel Pereira, zaznaczając we wpisie na Twitterze, że dzwonił do apteki, w której wydano paragon, i ustalił cenę leku. Napisał też, że słowa polityka to kłamstwo.

Budka wystosował w poniedziałek dwa pozwy w trybie wyborczym - do TVP i do Pereiry. Według posła PO ten drugi „w opublikowanych przez siebie wpisach na profilu na portalu Twitter.com wskazuje, jakoby wnioskodawca skłamał”.

„W szczególności cyt. „A więc Budka mówił konkretnie o leku DLA DZIECKA za 2000 zł, a nie 3,20 zł czyli KŁAMAŁ” oraz „Cześć komentujących #debataTVP zapomina, że polityk po prostu nie powinien kłamać. Poseł zarzucając nie dofinansowywanie leku, który jest refundowany - oszukuje wyborców, fałszuje obraz rzeczywistości, utrudnia rzetelny wybór i tym samym szkodzi demokracji.” - czytamy w pozwie.

„Uczestnik (Pereira - red.) twierdzi, zatem, iż wnioskodawca podczas debaty wyborczej wyemitowanej w dniu 1 października 2019 r. na kanale TVP 1 podał nieprawdziwą informację, jakoby lek Valcyte, za zakup, którego przedstawił paragon, nie był objęty refundacją, a w związku z tym wskazuje, wprost, iż wnioskodawca kłamie. Powyższe twierdzenia uczestnika nie są prawdziwe, nie znajdują jakiegokolwiek potwierdzenia w stanie faktycznym. Ponadto twierdzenie uczestnika, iż wnioskodawca kłamie może być poddane testowi prawdy, bowiem może być oceniane w kategorii prawda/ fałsz. Wskazane wyżej stwierdzenia uczestnika dotyczą faktów, a nie opinii, czy poglądów, dlatego możliwa jest ich weryfikacja w kategorii prawda/ fałsz. W konsekwencji uczestnik nieprawdziwie oczerniając wnioskodawcę prowadzi negatywną agitację wyborczą w stosunku do wnioskodawcy oraz komitetu wyborczego – Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni w ramach, którego w wyborach parlamentarnych kandyduje wnioskodawca” - zarzuca Pereirze Budka.

Poseł Platformy podkreśla, że „w żadnym momencie swojej wypowiedzi nie twierdził, iż lek nie jest objęty refundacją w ogóle”. ”Wskazał natomiast na swego rodzaju patologiczną sytuację, która nie powinna mieć miejsca, mianowicie na przypadek, gdy dziecko nie jest objęte refundacją leku, pomimo iż powinno go zażywać zgodnie ze wskazaniami lekarza” - napisano w pozwie.

Podobna argumentacja znalazła się w pozwie skierowanym do TVP. Od telewizji polityk PO domaga się publikacji sprostowania na antenie oraz na stronie internetowej. Od Pereiry - publikacji sprostowania na Twitterze oraz opublikowania na koszt szefa portalu TVP Info sprostowania na antenie stacji.

Rozprawa została zaplanowana na poniedziałek na 14.30.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA