fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Tajfun Lekima: 44 ofiary i ogromne zniszczenia w Chinach

AFP
Do 44 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Lekima, który uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Straty materialne szacuje się na miliardy dolarów.

Żywioł dotarł do prowincji Zhejiang w sobotę. Wiatr wiał z prędkością 187 kilometrów na godzinę. W niedzielę państwowa telewizja CCTV informowała o 32 ofiarach śmiertelnych kataklizmu. Najnowsze dane z poniedziałku mówią o 44 ofiarach i 16 osobach zaginionych.

Na skutek towarzyszących tajfunowi ulewnych deszczy w regionie doszło do powodzi błyskawicznych i osuwisk. W ciągu trzech godzin spadło 160 mm deszczu, zniszczeniu uległa naturalna tama w Zhejiang.

Regionalne centrum zarządzania kryzysowego poinformowało, że w prowincji Szantung (Lu) ewakuowano 180 tys. osób. W prowincjach Zhejiang i Jiangsu liczba ewakuowanych przekroczyła milion.

Według wstępnych szacunków, efektem przejścia tajfunu są straty materialne na ponad 2,5 mld dol. Zniszczonych zostało 364 tys. hektarów upraw i ponad 36 tys. domów.

Z powodu Lekimy, we wschodnich Chinach odwołano ponad 3200 lotów i 127 pociągów, zawieszono kursowanie dalekobieżnych autobusów.

Lekima, dziewiąty w tym roku tajfun w Chinach, osłabł do burzy tropikalnej i przesuwa się na północ.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA