fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Hawaje: Wulkan Kilauea znów wybucha

AFP
We wtorek doszło do kolejnej erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach. Wulkan wyrzucał toksyczne gazy z dwóch kraterów i zmusił władze do nakazania natychmiastowej ewakuacji części mieszkańców wyspy Hawai‘i.

Agencja Obrony Cywilnej Hawajów nakazała mieszkańcom Lanipuna Gardens opuszczenie swoich domów.

Jak dotąd erupcje aktywnego od 1983 roku wulkanu, które rozpoczęły się w czwartek, nie pociągnęły za sobą żadnych ofiar śmiertelnych - podkreśla Reuters. Wulkan zagraża jednak domom mieszkańców Hawajów.

1700 osób musiało opuścić rejon Leilani Estates. Niewykluczone, że po zarządzeniu ewakuacji Lanipuna Gardens władze będą musiały ewakuować kolejnych mieszkańców, ponieważ lawa przemieszcza się pod wyspą podziemnymi tunelami i w każdej chwili może zacząć wydostawać się na powierzchnię.

Wyspa Hawai‘i nie jest głównym celem dla turystów odwiedzających ten stan USA - jak wylicza Reuters wpływy z turystyki na wyspie stanowią mniej niż jedną piątą wpływów z turystyki w stanie. W pierwszym kwartale 2018 roku z 4,81 mld dolarów wydanych przez turystów na Hawajach jedynie 16 proc. wydano na wyspie, na której teraz doszło do erupcji wulkanu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA