fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Zełenski: Wersja o zestrzeleniu rakietą nie jest potwierdzona

AFP
Wersja o rakiecie, która trafiła i zestrzeliła boeinga 737 ukraińskich linii PS752 wkrótce po starcie maszyny z lotniska w Teheranie, nie jest wykluczona, ale nie została jeszcze potwierdzona - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Śledczy, z udziałem przedstawicieli Ukrainy, mają w piątek kontynuować swoje prace, mające na celu wyjaśnienie katastrofy samolotu PS752 - poinformował Zełenski.

- Oczekujemy, że otrzymają oni wszystkie informacje i dostępy, które są niezbędne do obiektywnego dochodzenia. Jesteśmy w kontakcie z naszymi przedstawicielami. Wersja z rakietą nie jest wykluczona, ale należy ją jeszcze potwierdzić - podkreślił prezydent Ukrainy.

- Biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia światowych mediów, wzywamy wszystkich partnerów międzynarodowych - zwłaszcza rządy Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii - do podzielenia się ich danymi i dowodami dotyczącymi katastrofy z zespołem dochodzeniowym - dodał Zełenski. Zapowiedział też, że jeszcze w piątek będzie rozmawiał z sekretarzem stanu USA Mike'em Pompeo.

Zełenski zapowiedział, że „Ukraina dąży do ustalenia niezaprzeczalnej prawdy”. - To nasz obowiązek, jako całej społeczności międzynarodowej, wobec ofiar i rodzin ofiar. Wartość życia ludzkiego przewyższa wszelkie motywy polityczne - podkreślił prezydent Ukrainy.

Władze Kanady, USA i Wielkiej Brytanii uważają, że boeing 737 ukraińskich linii lotniczych, który 8 stycznia rozbił się tuż po starcie z lotniska w Teheranie, został strącony przez irańską rakietę. Analiza zdjęć z miejsca katastrofy wskazuje, że samolot mógł zostać trafiony rakietą rosyjskiej produkcji Tor.

Dowiedz się więcej: USA, Kanada, Wielka Brytania: Iran zestrzelił ukraiński samolot

Źródło: rp.pl/ UNIAN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA