fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katalonia

PE pozbawia immunitetu katalońskich europosłów

Carles Puigdemont
AFP
Parlament Europejski zagłosował za zawieszeniem immunitetu byłego szefa katalońskiego rządu, Carlesa Puigdemonta i dwóch innych byłych członków jego rządu, Toniego Comina i Clary Ponsati, co przybliża decyzję o ekstradycji tych polityków do Hiszpanii, gdzie grozi im proces za bunt przeciwko władzom kraju w związku z nieuznawanym przez Madryt referendum ws. niepodległości z Katalonii z 2017 roku.

Były szef rządu Katalonii i byli ministrowie jego gabinetu są od 2019 (w przypadku Ponsati formalnie od 2020) roku europosłami i od tego czasu chroni ich immunitet.

Puigdemont i Comin obecnie mieszkają na co dzień w Belgii, Ponsati - w Szkocji.

W sprawie trojga europosłów Hiszpania wydała europejski nakaz aresztowania w związku z ich rolą w zorganizowaniu referendum niepodległościowego w Katalonii w 2017 roku. Zgody na zorganizowanie referendum nie wydały władze w Madrycie, które w efekcie doprowadziły do rozwiązania katalońskiego parlamentu i czasowego zawieszenia autonomii Katalonii.

Szef MSZ Hiszpanii, Arancha Gonzalez Laya stwierdziła, że decyzja ws. zawieszenia immunitetu chroniącego katalońskich europosłów jest oznaką "szacunku dla pracy hiszpańskiego systemu sprawiedliwości".

Jak dodała europarlamentarzysta "nie może wykorzystywać swojej pozycji, by chronić się przed stanięciem przed sądem krajowym".

- Problemy w Katalonii są rozwiązywane w Hiszpanii, nie w Europie - oświadczyła.

Belgia jak dotąd odmawiała wydania Hiszpanii katalońskich polityków. Sąd w styczniu odmówił wydania Hiszpanii Luisa Puiga, byłego członka rządu Katalonii przebywającego na wygnaniu w Belgii, któremu hiszpańska prokuratura zarzuca sprzeniewierzenie środków publicznych.

W 2019 roku wielu katalońskich, proniepodległościowych działaczy zostało skazanych za bunt przeciw władzom w Madrycie - niektórzy z nich nawet na 13 lat więzienia.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA