fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Zatrzymanie "Mieszkania dla młodych"

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Państwo chwilowo nie wspomoże już rodzin bez wkładu własnego do kredytu. Wstrzymane zostały dopłaty do mieszkań na przyszły rok.

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił właśnie wstrzymanie przyjmowania wniosków z limitu na 2017 r. w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych".

- Realizację rządowego programu przewidziano na pięć lat - od 2014 do 2018 roku. Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, przewiduje w każdym roku inny limit środków na wypłatę bezzwrotnego wsparcia - wyjaśnia Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK. - Limit, który został określony przez ustawodawcę na 2017 r., został wykorzystany w 50 proc. Łączna kwota finansowego wsparcia wynikająca z wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego, przekazanych przez banki kredytujące do Banku Gospodarstwa Krajowego, z planowanym terminem wypłaty środków w 2017 r., wynosi już 373 mln zł - podaje.

W związku z tym - zgodnie z zapisami ustawy określającymi zasady programu - BGK wstrzymuje w tym roku przyjmowanie wniosków nabywców z terminem wypłaty środków planowanym na 2017 r.

- Wznowienie przyjmowania wniosków nabywców o dofinansowanie wkładu własnego z  terminem wypłaty finansowego wsparcia w przyszłym roku, nastąpi od 1 stycznia 2017 r. - podaje BGK w komunikacie.

Nabywcy w dalszym ciągu mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania wkładu własnego nastąpi w 2018 r. Limit środków przewidziany na 2018 r. to 762 mln zł.

- Nabywcy do 1 stycznia 2018 r. mogą wnioskować o dofinansowanie wyłącznie do dnia, w którym łączna kwota wynikająca z wniosków przekazanych przez banki kredytujące do BGK osiągnie równowartość 50 proc. kwoty limitu środków, tj. 381 mln zł - przypomina Anna Czyż.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA