Na stronie portalu mojePPK.pl są już nazwy 16 instytucji finansowych, które dostały zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na zarządzanie pieniędzmi w Pracowniczych Planach kapitałowych. Instytucje te zostały wcześniej wpisane do ewidencji PPK. Oznacza to, że mogą uczestniczyć w systemie Pracowniczych Planów Kapitałowych, oferując pomnażanie pieniędzy gromadzonych na rachunkach PPK.

Instytucje te to (w kolejności alfabetycznej): Aegon PTE, TFI Allianz Polska, AXA TFI, Aviva Investors Poland TFI, Compensa TUnŻ Vienna Insurance Group, Esaliens TFI, Investors TFI, Millennium TFI, Nationale-Nederlanden PTE, NN Investment Partners TFI, Pekao TFI, PKO TFI, Pocztylion-Arka PTE, TFI PZU, Santander TFI, Union Investment TFI. Polski Fundusz Rzwoju, który odpowiada za wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych mówi, że w ewidencji PPK jest już 17 instytucji zarządzających, kolejna nazwa na stronie portalu mojePPK.pl pojawi się więc lada chwila. W jego ocenie 1 lipca, w dniu startu pierwszych PPK, prawo do zarządzania pieniędzmi gromadzonymi w tym programie ma mieć około 20 instytucji. Oznacza to, że ich lista jest już prawie pełna. Z udziału w programie zrezygnowała TUnŻ Warta.

- Tak duże zainteresowanie instytucji finansowych powinno skutkować niższymi kosztami zarządzania oraz wyższa jakością obsługi z korzyścią dla uczestników PPK – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Rzeczywiście instytucje zarządzające już oferują promocje. W pierwszym okresie działania programu PPK większość z nich będzie pobierała obniżone opłaty za zarządzanie, albo nie będzie ich pobierała wcale. Tymczasem zgodnie z przepisami opłata za zarządzanie to maksymalnie 0,6 proc. zgromadzonych kapitałów (wraz z premią za wyniki). Niedawna nowelizacja ustawy o PPK wprowadziła przy tym dodatkowy warunek pobierania przez instytucje finansowe zarządzające pracowniczymi planami wynagrodzenia za osiągnięty wynik. Wynagrodzenie takie będzie wypłacane, gdy fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub subfundusz osiągnie stopę zwrotu na poziomie nie niższym niż 75 proc. najwyższych stóp zwrotu w ramach funduszy tej samej zdefiniowanej daty. Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania w okresie do końca roku kalendarzowego, w którym upływa termin 2 lat od dnia utworzenia funduszu inwestycyjnego, funduszu emerytalnego lub subfunduszu.