fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Hutnictwo

Włochy gotowe do „walki stulecia" o Ilvę

Adobe Stock
Włoski rząd będzie walczyć sądach z ArceloremMittalem, jeśli ten gigant stalowy wycofa się z obietnicy kupna huty Ilva, ale ma nadzieję, że uda się tego uniknąć — powiedział premier Giuseppe Conte

- Wszyscy stracimy, jeśli dojdzie do sądowej batalii, ale gdyby do niej doszło, będzie to batalia stulecia — powiedział premier, prawnik z wykształcenia, w wywiadzie dla telewizji RAI.

Największy na świecie producent stali ogłosił kilka dni wcześniej, że wycofuje się z umowy o kupnie Ilvy z Taranto na południu Włoch obarczając za swą decyzję rząd włoski, który wycofał wcześniejsze gwarancje prawnej nietykalności tej firmy podczas ogromnej operacji czyszczenia środowiska wokół huty. ArcelorMittal przejął kontrolę nad Ilvą w listopadzie 2018, z jej załogą 8200 ludzi, w całych Włoszech ma łącznie 10 700 — podał Reuter.

Premier Conte i minister infrastruktury Paola De Micheli nie wykluczyli opcji znacjonalizowania huty, gdyby rozmowy z ArceloremMittalem okazały się bezowocne. Premier powiedział natomiast, że rząd jest gotów przywrócić prawną ochronę, jeśli to jest sporny punkt, ale dodał, że prawdziwym problemem nowego właściciela jest to, że nie sądzi, by udało mu się zrealizować plan przemysłowy dla Illvy.

Conte powiedział, że szefowie grupy poinformowali go w środę 6 listopada, iż nie mogą osiągnąć zakładanej wielkości produkcji w Taranto (6 mln ton rocznie) i musieliby zwolnić ok.5 tys. pracowników, ponad połowę załogi, aby całe przedsięwzięcie było rentowne.

Premier odparł im, że to jest nie do przyjęcia, chce rozmawiać z prezesem firmy w najbliższych dniach. —To nie jest problem prawny. Polega na tym, że plan przemysłowy nie jest drożny. Firma uważa, że obecna produkcja 4 mln ton nie pokrywa inwestycji i nie uzasadnia obecnego zatrudnienia. Pracujemy 24 godziny na dobę szukając możliwych rozwiązań. Premier dał grupie 2 dni na przemyślenie decyzji, ale przyznał, że nie dostał obietnicy, iż zmieni ona stanowisko.

- Za wcześnie mówić, jak to się skończy. Przedstawiony przez nich plan zwolnień jest nie do przyjęcia. Żaden plan zwolnień nie jest do przyjęcia. To pierwsze spotkanie nie daje nam dużych nadziei — stwierdził.

Conte zapytany, czy rząd mógłby stać się właścicielem Ilvy odpowiedział, że są oceniane wszystkie opcje. To samo przesłanie powtórzyła później, minister De Micheli. Na pytanie na marginesie konferencji pod Neapolem, czy rząd byłby gotów znacjonalizować hutę, odpowiedziała: — Jesteśmy gotowi na wszystko. Dodała, że koalicja rządowa zachowuje jedność w tej kwestii, niezależnie od tego, co postanowi i „stawi czoło negocjacjom z Arcelorem".

Związki zawodowe wezwały do 24-godzinnego strajku w różnych włoskich zakładach grupy, aby zaprotestować przeciwko planom redukcji zatrudnienia i możliwości wyjścia z Włoch.

Dobry EBITDA mimo małego popytu

ArcelorMittal obniżył prognozy popytu na głównych rynkach (Europa, USA), ale poinformował o większym zysku operacyjnym EBITDA w III kwartale od przewidywanego. Wyniósł 1,06 mld dolarów, a analitycy oczekiwali 930 mln. Grupa z Luksemburga poniosła jednak stratę netto 539 mln dolarów, drugą z rzędu i przewiduje wzrost popytu na świecie, włącznie ze zmianami rezerw, o 0,5-1 proc., wcześniej liczyła na 0,5-15 proc.

Spadek nastąpi w Europie, na którą przypada połowa sprzedaży, z powodu motoryzacji i budownictwa oraz Stanach (1/4 sprzedaży) głównie w sektorze samochodowym i produkcji obrabiarek. Poprawa nastąpi w krajach WNP i w Chinach, ale w tym ostatnim kraju grupa jest marginalnie obecna.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA