fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Jest decyzja w sprawie niedzielnego handlu. 6 grudnia sklepy będą czynne

Galeria Mokotów
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Prezydent podpisał ustawę o niedzieli handlowej 6 grudnia. To oznacza, że zakupy zrobimy w oba dni nadchodzącego weekendu.

Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada, że w niedzielę 6 grudnia wszystkie sklepy będą mogły być otwarte. Organizacje branżowe, zrzeszających sprzedawców i sieci handlowe od początku listopada postulowały, by wszystkie niedziele w grudniu były handlowe.

NSZZ Solidarność zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by opóźnił podpis nowelizacji w sprawie dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia do… poniedziałku 7 grudnia. „Pan Prezydent wielokrotnie udowodnił w przeszłości, że dostrzega i rozumie pracowników handlu. Dlatego prosimy, aby wstrzymał się Pan z podpisaniem tzw. ustawy covidowej do poniedziałku 7 grudnia. To obecnie jedyny sposób, aby niedziela 6 grudnia pozostała dniem wolnym od pracy w handlu i aby pracownicy tej branży mogli spędzić ten dzień ze swoimi dziećmi” - napisali związkowcy w liście.

Senat bez poprawek przegłosował sejmowy projekt nowelizacji ustawy. Za przyjęciem proponowanego w nowelizacji rozwiązania głosowało 18 senatorów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.

Przepadła m.in. poprawka posłów lewicy, którzy chcieli, by pracownicy handlu otrzymali rekompensatę za dodatkową pracę w tę niedzielę. Ich zdaniem, pracownikom należały się 250 proc. wynagrodzenia za pracę tego dnia.

Senator PiS Jan Maria Jackowski krytykował pospiech w jakim przyjmowano ustawę a także „wyłom” jako robi ta nowelizacja w "konsensusie społecznym", który uzgodniony został w poprzedniej kadencji parlamentu i dotyczył liczby niedziel handlowych w 2020 r. Zdaniem senatora to „uchylenie drzwi” do kolejnych zmian w ustawie i jeszcze dalej idącym dopuszczaniu handlu w niedzielę.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA