fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Pierwsza ważna umowa Wielkiej Brytanii z Japonią

Wielka Brytania i Japonia podpisały porozumienie o wolnym handlu
AFP
Wielka Brytania i Japonia podpisały w Tokio porozumienie o wolnym handlu. Pierwszą ważną umowę Londynu po wyjściu z Unii.

- Jak dobrze być w kraju wschodzącego słońca witając świt nowej ery wolnego handlu — powiedziała dziennikarzom minister handlu, Liz Truss po uroczystym podpisaniu porozumienia w Tokio. — To pierwsza umowa o wolnym handlu od czasu, kiedy W. Brytania stała się znowu niepodległym krajem handlowym — dodała.

Do podpisania umowy doszło po osiągnięciu szerokiego porozumienia we wrześniu przez Liz Truss i ministra spraw zagranicznych Japonii, Toshimitsu Motegi. Gospodarz obecnego spotkania wskazał, że do podpisania doszło po ok. 4,5 miesiącach od rozpoczęcia negocjacji. — To wyraz determinacji Japonii i Zjednoczonego Królestwa w zdecydowanym promowaniu wolnego handlu — cytuje go Reuter. Motegi dodał, że uzgodnił z Truss współpracę, by umowa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Umowa oznacza, że 99 proc. brytyjskiego eksportu do Japonii będzie bezcłowe i może wzrosnąć w dłuższym okresie o 15,2 mld funtów (19,9 mld dolarów) wobec poziomu z 2018 r. Umowa znosi etapami brytyjskie cło na japońskie samochody do zera w 2026 r., podobnie jak przewiduje to umowa Japonii z Unią.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA